Yale și Harvard închid sezonul de toamnă ca fiind cele mai bune clasate

Marinarii Yale au dominat finala ACC, conduse de Carmen Cowles, Catherine Webb și Helena Ware în divizia A și Mia Nicolosi, Anisha Arcot și Ximena Escobar în divizia B. Yale a câștigat apoi Match Race Nationals 2022 pentru a încheia sezonul de toamnă cu o altă victorie mare.
Fotografie Lexi Pline

Echipa feminină de la Yale și echipa deschisă de la Harvard încheie sezonul de toamnă în forță pentru a câștiga primele locuri în clasamentul ICSA College Sailing Prezentat de Sailing World. Sezonul de toamnă pentru College Sailing 2022 este acum încheiat, iar clasamentul nostru final de toamnă recapitulează sezonul de toamnă. Clasamentul este în mare parte compilat de la evenimentele competitive de navigație dublu din toată țara, ținând cont de cursele cu singuri și meciuri.

Incluse în acest clasament sunt Campionatele ACC feminine și deschise, Campionatele de conferințe, Campionatele naționale cu o singură mână și Match Race. Cele mai competitive evenimente din sezonul de toamnă sunt Campionatele ACC feminine și Open, în care 36 de echipe concurează în două semifinale, din care primele nouă din fiecare trec în finala ACC. Campionatele ACC sunt similare cu campionatele naționale de primăvară, multe dintre echipele de top concurând între ele și pentru identificarea unora dintre favoritele timpurii.

Clasamentul final de toamnă ICSA College Sailing

La finala ACC feminin găzduită de USMMA, locația naționalelor de primăvară, Universitatea Yale a dominat evenimentul, obținând 52 de puncte, locul al doilea a obținut 104. Yale a fost condusă de Carmen Cowles, Catherine Webb și Helena Ware în A-Division și Mia Nicolosi, Anisha Arcot și Ximena Escobar în B-Division. Echipa Yale a organizat un eveniment incredibil de consistent, cu treisprezece dintre cele optsprezece curse în top 3. Terminând al doilea și al treilea au fost Dartmouth College și Boston College.

Universitatea Harvard a revendicat Campionatul Open ACC găzduit de Garda de Coastă. Echipa Crimson a fost condusă de câștigătorii diviziei B Justin Callahan și Kennedy Leehealey, care au navigat într-o regata remarcabilă în diferite condiții. Harvard a fost reprezentat de Lachlain McGranahan și Pomaika’i Ogata în A Division. Dartmouth College a terminat pe locul al doilea, iar Universitatea Yale pe locul trei.

Naționalele singure au fost găzduite de Universitatea Old Dominion. Optsprezece marinari au fost selectați pentru a concura în cele două campionate. În campionatul ILCA 6, Sophia Montgomery de la Harvard a revendicat campionatul. O provocare pe Sophia a fost Hallie Schiffman de la Stanford și Christine Reimer de la Bowdoin, care au terminat pe locul al doilea, respectiv al treilea. La câteva momente de-a lungul regatei, Schiffman și Remier au menținut conducerea, dar în cele din urmă, navigația constantă a lui Montgomery s-a dovedit prea mult. Campionatul ILCA 7 a fost câștigat de Chapman Petersen de la Universitatea Stanford. Petersen a început evenimentul încet, dar a continuat să urce în clasament. După Cursa 8, Petersen s-a menținut pe primul loc până la sfârșitul evenimentului pentru a termina cu 8 puncte în fața lui Leo Boucher de la St. Mary’s College of Maryland, de două ori campion național ILCA 7. Richard McCann de la Universitatea din Miami a terminat pe locul al treilea.

Marinarii de la Universitatea Harvard au revendicat Campionatul Open ACC găzduit de Garda de Coastă pentru a crește echipa în vârful clasamentului final Open de toamnă.
Zach Blumenthal

Campionatul Național Match Race 2022 a fost găzduit de San Diego YC. Universitatea Yale și-a apărat Campionatul Național din 2021 pentru a câștiga Match Race Nationals din 2022. Au navigat spre Yale Jack Egan, Nicholas Davies, Megan Grimes și Christophe Chaumont. Yale a terminat turul la rând pe primul loc cu opt victorii și a navigat împotriva lui Tulane în sferturile de finală. După ce l-a învins pe Tulane cu 2-1, Yale a învins Georgetown în semifinale cu 2-1. În finală, Yale a învins College of Charleston cu 3-0 pentru a câștiga campionatul, Charleston fiind pe locul doi. Universitatea Brown a învins Georgetown în finalele mici pentru a termina pe locul al treilea.

Clasamentul ICSA College Sailing Prezentat de Sailing World este creat de un comitet format din șase membri regulați și doi membri suplimentari pentru fiecare clasament. Cei șase membri obișnuiți sunt: ​​David Thompson (USCGA), Allison Jolly (USF), Johnny Norfleet (Fordham), Brad Schaupeter (PCCSC) și Charles Higgins (Tulane), cu Chris Klevan (Stanford) și Rebecca McElvain (Dartmouth) ca suplimentari. membri pentru clasamentul final de toamnă. Următorul clasament va fi în aprilie.