Titlul mondial J/70 îi revine lui Brutus al Marii Britanii | Lumea navigației

Brutus III al lui Tom Mallindine și Charlie Thompson în mix la Campionatul Mondial J/70 de la Sankt Petersburg.
Hannah Lee Noll

Tom Mallindine și Charlie Thompson Brutus IIIdin Marea Britanie, cu echipa Chris Grube, Ben Saxton și Elisabeth Whitener, a câștigat Campionatul Mondial J/70 de la Sankt Petersburg după ce 10 curse au navigat în condiții spectaculoase. Brutus III a început regata cu un 53 (mai târziu a fost eliminat), dar apoi nu a terminat niciodată sub 13 pentru a-și demonstra determinarea de a câștiga și s-a încheiat cu 54 de puncte nete.

Thompson, proprietarul Brutus III, a spus Sankt Petersburg este „unul dintre cele mai frumoase locuri de navigat din lume. Ne simțim incredibil de privilegiați să putem concura într-o flotă împotriva celor mai buni marinari. Sunt unul dintre cei mai bătrâni arcieri din flotă și acum un campion mondial.”

Câștigătorilor le revine șampania: Echipa Brutus III cu cârma Tom Mallindine, tacticianul Ben Saxton, echipajul mijlociu Elisabeth Whitener, proprietarul Charlie Thompson și trimmerul Chris Grube.

Criza Midlife a lui Bruce Golison (SUA) a rezistat unei penalități UFD în Cursa 2 pentru a ocupa locul secund cu 81 de puncte nete. Laura Grondin a condus Energie întunecată pe locul trei la general și și-a câștigat locul în calitate de comandant feminin de top al regatei.

Campionii Naționali Corinthian de două ori Lee Sackett, Dave Kerr, Michael Booker și Erica Trejo, pe SUA 1516, au câștigat bătălia pentru Campionatul Mondial Corintian, învingând echipa familiei din Ducasse Sailing Team, din Chile, condusă de Andres Ducasse.

Campionii Mondiali Corinthian, Lee Sackett, Dave Kerr, Michael Booker și Erica Trejo.

Echipa cu experiență de pe Savasana lui Brian Keane, care a fost echipa principală pe tot parcursul anului care a precedat Mondialele, a terminat pe locul patru la general, cu 26 de demi, iar skipperul brazilian Ralph Rosa și-a condus echipa pe locul cinci pentru a completa clasamentul. -cinci.