Cupa Tanner Clasa P 2022 – Ziua 1

Cupa Tanner Clasa P 2022 - Ziua 1

A fost un fel de zi în Auckland pentru Ziua 1 a Cupei Cassidy Construction P Class Tanner, cu indicatorul de temperatură aproape în afara graficului – o zi de vară perfectă pentru a începe regata de la Murrays Bay Sailing Club. Tanner Cup este regata inter-provizorie în care marinarii își reprezintă regiunea. Pentru acest eveniment, în flotă sunt 18 marinari. Vineri începe Cupa Tauranga, care este Campionatul Național, cu 53 de marinari pregătiți să concureze. Expertul rezident al Live Sail Die, Cameron Dunn, care este și Commodore la Murrays Bay, urmărea acțiunea desfășurându-se în timp ce marinarii se așezau în ritmul lor. A fost o zi provocatoare pentru unii, mai ales în Cursa 2, unde au fost șapte UFD. Ai. Trei curse au fost finalizate conform programului, un marinar diferit luând pistolul pentru fiecare cursă. În primii trei se află acei trei marinari, William Mason, Joe Leith și Oli Stone, cu Joe și Oli așezați la puncte egale (9) după cele trei curse. După cursă, Cam a discutat cu reprezentantul North Harbour, Blake McKinnon, aflat în prezent pe locul 5 la general, care a spus că a avut o zi „în sus și în jos”. Când a fost întrebat despre un „incident”, Blake a spus că nu era sigur dacă a greșit, așa că a făcut unele viraje, indiferent. „Oh, da, cred că am făcut în mare parte tot ce am putut, am încheiat ziua cu niște rezultate bune, fără curse oribile”, i-a spus Blake lui Cam după cursă. Tatăl lui Blake, Grant „Grunta” McKinnon, care privea de pe margine, a descris ziua ca… frustrantă! „A fost frustrant!!! Diferența dintre asta și Auckland Champs, care a fost prima sa ieșire într-o flotă mare în P, este că toată lumea s-a calificat pentru a fi aici. Așa că ai cei mai buni marinari la coadă.” spuse Grunta. „Mă bucur că nu navigam – nu am putut alege niciunul dintre schimburile de acolo!” a continuat Grunta. Cursele continuă și se încheie mâine pentru Tanner Cup, cursele care încep la ora 12:00. Prognoza PredictWind arată 10-14 noduri dinspre sud-vest la ora cursei pentru ultima zi a curselor Tanner Cup. Top 5 după 3 curse 1. William Mason (North Harbour / Wakatere Boating Club) 1, 2, 4 – 7 2. Joe Leith (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 6, 1, 2 – 9 3. Oli Stone (Auckland) / Kohimarama Yacht Club) 5, 3, 1 – 9 4. Nathan Soper (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 4, 4, 6 – 14 5. Blake McKinnon (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 5, 3, 7 – 15A fost un fel de zi în Auckland pentru Ziua 1 a Cupei Cassidy Construction P Class Tanner, cu indicatorul de temperatură aproape în afara graficului – o zi de vară perfectă pentru a începe regata la Murrays Bay Sailing Club. Tanner Cup este regata inter-provizorie în care marinarii își reprezintă regiunea. Pentru acest eveniment, în flotă sunt 18 marinari. Vineri începe Cupa Tauranga, care este Campionatul Național, cu 53 de marinari pregătiți să concureze. Expertul rezident al Live Sail Die, Cameron Dunn, care este și Commodore la Murrays Bay, urmărea acțiunea desfășurându-se în timp ce marinarii se așezau în ritmul lor. A fost o zi provocatoare pentru unii, mai ales în Cursa 2, unde au fost șapte UFD. Ai. Trei curse au fost finalizate conform programului, un marinar diferit luând pistolul pentru fiecare cursă. În primii trei se află acei trei marinari, William Mason, Joe Leith și Oli Stone, cu Joe și Oli așezați la puncte egale (9) după cele trei curse. După cursă, Cam a discutat cu reprezentantul North Harbour, Blake McKinnon, aflat în prezent pe locul 5 la general, care a spus că a avut o zi „în sus și în jos”. Când a fost întrebat despre un „incident”, Blake a spus că nu era sigur dacă a greșit, așa că a făcut unele viraje, indiferent. „Oh, da, cred că am făcut în mare parte tot ce am putut, am încheiat ziua cu niște rezultate bune, fără curse oribile”, i-a spus Blake lui Cam după cursă. Tatăl lui Blake, Grant „Grunta” McKinnon, care privea de pe margine, a descris ziua ca… frustrantă! „A fost frustrant!!! Diferența dintre asta și Auckland Champs, care a fost prima sa ieșire într-o flotă mare în P, este că toată lumea s-a calificat pentru a fi aici. Așa că ai cei mai buni marinari la coadă.” spuse Grunta. „Mă bucur că nu navigam – nu am putut alege niciunul dintre schimburile de acolo!” a continuat Grunta. Cursele continuă și se încheie mâine pentru Tanner Cup, cursele care încep la ora 12:00. Prognoza PredictWind arată 10-14 noduri dinspre sud-vest la ora cursei pentru ultima zi a curselor Tanner Cup. Top 5 după 3 curse 1. William Mason (North Harbour / Wakatere Boating Club) 1, 2, 4 – 7 2. Joe Leith (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 6, 1, 2 – 9 3. Oli Stone (Auckland) / Kohimarama Yacht Club) 5, 3, 1 – 9 4. Nathan Soper (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 4, 4, 6 – 14 5. Blake McKinnon (North Harbour / Murrays Bay Sailing Club) 5, 3, 7 – 15