Întreținere ambarcațiuni la Sailing Forever - Sailing Forever
0 11 minute 5 luni


Echipa Sailing Forever primește mai multe întrebări de la clienți cu privire la procesul de întreținere a bărcii. Așa că astăzi vorbim cu dl. Tomo Mestrovic, care lucrează în industria charter de peste 20 de ani, manager de bază @ Sailing Forever charter și navigator cu experiență – ne poate oferi mai multe informații.

Tomo, gestionează flota Sailing Forever de peste 30 de bărci și ai fost martorul expansiunii extraordinare a pieței charter din Croația. Poți explica cum tu și echipa ta abordați întreținerea, cum ar trebui să știe clienții că rezervă o ambarcațiune bună și de încredere pentru vacanța sau regata?

Sunt mândru să menționez că mai întâi oferim informații clare tuturor clienților și partenerilor noștri despre ce facem cu iahturile în cadrul procesului de întreținere, ce standarde adoptăm, ce materiale folosim și cum se reflectă totul în cele din urmă asupra calității lor. navigație. Un astfel de flux de informații transparent este asigurat prin colaborarea strânsă cu departamentele noastre de vânzări și marketing, – sunt partajate ultimele informații, cum ar fi imagini originale, specificații tehnice, echipamente complete și liste de piese noi instalate pe iaht.

Acest lucru ne ține departe de surprize nedorite sau neînțelegeri, toate așteptările sunt îndeplinite.

A doua parte de menționat este o investiție continuă în reîmprospătarea bărcilor și implementarea pieselor de schimb. Toate aceste modificări vor fi afișate prompt clienților. O astfel de abordare va garanta că clienții nu își vor face griji pentru siguranța lor în timpul vacanței lor de navigație.

A treia parte este reparații rapide și eficiente dacă se întâmplă ceva în timpul călătoriei. Echipa noastră vine rapid, cu RIB-urile sau mașinile noastre, asigurându-se că toate cazurile sunt rezolvate cu promptitudine. În multe cazuri putem vorbi cu clienții la telefon și putem rezolva problemele, dacă acest lucru nu se poate face, avem și contacte din regiune care pot veni și remedia problema.

Dar accentul principal este întotdeauna pe întreținerea preventivă – este cheia pentru a evita intervențiile costisitoare care ar putea deranja clientul. Prin urmare, există liste de verificare care sunt urmate cu un program de întreținere prescris pentru toate ambarcațiunile la întoarcerea la bază.

Tomo, ce se întâmplă când sezonul se termină, este o perioadă în care echipa ta poate lua o pauză?

Este esențial să se efectueze un program de măsuri preventive și de protecție și să se prevină deteriorarea navelor în timpul iernii. Deci, când sezonul de navigație se termină, începe întreținerea noastră în afara sezonului. Și întreaga echipă este din nou implicată în procesul de aducere a iahtului cu vele în starea dorită.

Tehnicienii noștri, electricienii, scafandrii și alți experți din diverse segmente de iahturi lucrează, de asemenea, îndeaproape cu companii și parteneri terți. (companii de curățenie, parteneri de întreținere a velelor, furnizori de gaze naturale etc.) pentru a ne asigura că și anumite părți ale iahturilor noastre cu vele sunt întreținute corespunzător.

În continuare, vine la lista pieselor de schimb. Piesele utilizate pentru reparații trebuie să fie originale ori de câte ori este posibil pentru a garanta fiabilitatea pe termen lung. De obicei comandam piese originale direct de la firmele care le produc.

Următoarea parte a priorității noastre apropiate este ceea ce numim docul uscat și zona de service.

La fel ca și în cazul reparațiilor regulate săptămânale, întreținerea în afara sezonului începe cu planificarea unui program. Odată ce barca intră în zona de serviciu, are un plan precis când și ce ar trebui făcut în continuare. Serviciul de iarnă în sine este considerat un pas și o investiție strategică, pentru că dacă am aborda toate problemele posibile în timpul iernii, cu atât vom avea mai puțină muncă în timpul sezonului de vară.

Puteți să menționați pe scurt care sunt aceste lucrări de iarnă pe care le efectuăm de obicei la toate navele de care aveți grijă?

Sigur, mai întâi adaptăm listele pentru a se potrivi cerințelor navei, identificând orice lucrări care necesită atenția noastră. Acest lucru asigură o bună gestionare a pieselor și o posibilitate de îmbunătățire continuă.

Pentru a începe cu motor, – este vorba despre schimbarea uleiului și a filtrului, cabluri, pârghii, furtunuri, sistem de răcire, pompă rotor, curea motor, suflantă, comenzi motor, clemă, sistem de alimentare cu combustibil etc.

Urmăm cu Serviciu de doc uscat, – curățare și șlefuire, chituirea carenei, reparații gelcoat, întreținere șipci, sistem de ventilație, ancoră și lanțuri, straturi antifouling, lustruire și ceruire, service bowtruster și s-drive.

Următorul pas este exterior, – ne ocupam de toate troliile cu vele si ancore, trape, sistem de directie, revizie tuturor pieselor bowtruster, platforma de inot, capota de pulverizare, bimini, dusuri, rola de ancora, aripi, balustrade, prize si cabluri de alimentare, rezervoare de gaz, masa cockpit. Îndepărtăm toate urmele și zgârieturile de carenă, pete galbene. O altă sarcină consumatoare de timp este tecul, – ne asigurăm că este păstrat în cea mai bună stare pe tot parcursul anului.

Să nu uităm de piese interioare – încălzitoare, pompe de apă, lumini interioare, încărcătoare, baterii, toate mobilierul, plexiglas, pompe de santină și duș cu apă dulce, service pentru robinete de mare, ventilatoare, încuietori, clanțe, curele velcro, perne, oglinzi, frigidere, ferestre și mânere, prize, porturi USB , precum si toate electropompele, tevi service in capete.

O parte importantă a procesului este catarg verificare si reparatii, mecanica vele, opritoare, frânghii, punte inox, toate luminile, lazy bag, cabluri catarg, scripeti, lumini de navigatie.

Atunci e timpul pentru curatenie finala și piesa uzata înlocuire. Finalizăm întreținerea motorului exterioară, schimbarea uleiului, curățarea pânzelor, ambarcațiunilor, bimini și a capotei, curățarea tuturor pompelor, verificarea rezervoarelor de gaz, frânghii și sfori de ancorare, verificări colaci de salvare, instrumente de navigație, roți de cârmă și echipamente de siguranță.

Toate cele de mai sus se aplică fiecărei ambarcațiuni din flota noastră, fără excepții. Și luăm în considerare munca efectuată numai atunci când munca este documentată în instrumentele și foile de calcul respective pentru o analiză ulterioară a eficienței și evaluare financiară. Fiecare iaht primește între xxx și xxx ore de ore de lucru de întreținere, în funcție de dimensiune și model specific. Fără îndoială, investițiile regulate cresc și valoarea bărcii, acesta este ceva care nu trebuie neglijat.

Te confrunți și cu problemele legate de garanție sau asigurări?

Da, sunt în contact direct cu producători, dealeri. Dacă există o problemă de garanție cu iahtul, vom lucra direct cu producătorul pentru a înlocui piesa corectă, ne vom ocupa de toate cererile de garanție. Dacă preocuparea nu este a producătorului ambarcațiunii, ci mai degrabă a părții specifice precum plotter de hărți, frigider, velă, motor etc., atunci vom lucra direct cu acele companii pentru a asigura înlocuirea sau service-ul corespunzător. De exemplu, dacă plotterul de pe barcă a fost construit de Raymarine și dintr-un motiv oarecare a fost nevoie de o reparație, echipa noastră va lucra cu echipa dealerilor Raymarine, va înlocui piesa și o va pune în funcțiune în perfectă stare de funcționare.

Unele dintre ambarcațiunile Sailing Forever sunt operate și întreținute în cadrul programului de management charter al companiei. Cu diferite programe și valori comerciale, există un conflict de interese când vine vorba de managementul ambarcațiunilor charter?

Tratăm toate ambarcațiunile la cel mai bun nivel de întreținere posibil. Proprietarii investesc în compania noastră – dorim să menținem investitorii noștri mulțumiți și să le menținem investițiile în stare excelentă. De asemenea, trebuie să luăm în considerare că cea mai bună întreținere nu este doar ceea ce se așteaptă proprietarii noștri, ci este standardul la care se așteaptă și oaspeții noștri charter. Pentru a ne menține reputația de lider în afacerile charter, trebuie să rămânem în top și să ne asigurăm că fiecare barcă este menținută la nivelul de calitate anticipat. Iahtul este un atu valoros și dorim să ne asigurăm că este tratat cu cea mai mare atenție – atunci va oferi mulți ani de navigare lină.

Mulțumesc Tomo! Pentru a rezuma, ați putea defini abordarea de lucru a echipei dvs. în doar câteva cuvinte, care este cheia echipelor dvs. pentru a obține cel mai bun rezultat?

Toate bărcile trebuie să iasă și să se întoarcă fără probleme. Continuitatea întreținerii preventive, documentare bună, proceduri stabilite și un indiciu de flexibilitate – iată formula noastră pentru cel mai bun serviciu posibil!Source link

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.