Standarde de ambarcațiuni curate la Sailing Forever - Sailing Forever
0 8 minute 5 luni


Clienții Sailing Forever, iubitori de navigație,

Permiteți-ne să vă apropiem de procedurile noastre de curățare și de modul în care abordăm aceste sarcini. Considerăm că curățarea este una dintre principalele priorități de întreținere, împreună cu procesul de rezervare fără probleme și standardele tehnice premium în vigoare.

Procedurile noastre de curățare interioară a iahturilor urmează cele mai bune practici și recomandări ale organizațiilor de sănătate publică pentru curățarea și dezinfecția regulată între charte – pentru a atinge cele mai înalte standarde de igienă și salubritate. Curățăm doar cu produse de calitate, fiecare barca cu pânze trece printr-un proces de curățare profundă fără nicio excepție și lucrăm doar cu parteneri specializați în procesul de curățare în industria maritimă.

Este important de menționat că standardele noastre de curățare sunt împărțite în două categorii principale.

  • Activitati de curatenie in afara sezonului
  • Activități săptămânale de curățenie în timpul sezonului de navigație

Curățenie în afara sezonului

Începe chiar când sezonul de navigație se termină. Acțiunile noastre pot fi împărțite în trei părți diferite;

  • eliminarea articolelor care necesită înlocuire completă.
  • piese detașabile care trec prin detaliile echipei noastre de curățenie.
  • diverse lenjerii supuse inspecției și curățării profunde cu ajutorul furnizorilor noștri de servicii terți.

Ca prim pas, aruncăm toate piesele care nu fac obiectul curățării în profunzime și vor fi înlocuite în ceea ce privește problemele de sănătate, ca toate piesele de unică folosință, perii, cârpe, prosoape sau bureți.

Apoi descarcăm toate lenjeriile posibile, cârpe, perne, lenjerie de pat, saltele, prosoape.

Ca un pas următor, scoatem părțile mobile, cum ar fi seturile de sufragerie, vesela, mesele de sufragerie, sobele, rezervoarele de gaz, scaunele de toaletă, furtunurile, vestele de salvare, capete de duș, scaunele de toaletă, ustensilele, părțile detașabile ale podelei/tertei.

După terminarea acestei părți, putem începe cu dezinfecția și curățarea, lustruirea suprafețelor, curățarea spațiilor de depozitare și a spațiilor de sub parchet.

Acest proces este monitorizat îndeaproape cu ajutorul listelor de verificare și a foilor de calcul, toate datele fiind stocate pentru analiză sau revizuire ulterioară.

Toate articolele de lenjerie trec prin spălare cu detergenți profesioniști, vor fi uscate în mașini separate, urmând călcarea și ambalarea pentru cabina specifică. Apoi acestea vor fi etichetate și depozitate în ambalaj de protecție împotriva prafului în depozitul nostru uscat.

Procedăm cu pași similari pentru toate piesele detașabile, care vor fi curățate, uscate, recondiționate și lustruite cu unelte speciale, apoi asamblate înapoi la bord.

O parte din operațiunile noastre de curățare este realizată de partenerii noștri pe termen lung, cum ar fi, de exemplu, companiile de curățenie. În acest caz, managerii noștri de curățenie sunt în continuare responsabili pentru rezultat, rezultatul este întotdeauna inspectat și aprobat. Practica noastră bună pentru a asigura un rezultat bun este să folosim o altă pereche de ochi proaspătă pentru o astfel de inspecție.

În cele din urmă, toate sarcinile finalizate sunt verificate și analizate în liste de verificare și foi de calcul aferente, pentru a vă asigura că sarcinile sunt efectuate eficient și că procesul în sine este îmbunătățit atunci când este necesar.

Sezonul de navigație, activități săptămânale de curățenie

Pregătirea pentru fiecare schimbare a echipajului începe cu mult înainte de a ajunge pe barcă, în primul rând cu actualizarea listei complete a lucrurilor care trebuie acoperite.
Programul saptamanal de curatenie este coordonat cu echipele noastre tehnice si de rezervare, pentru a pastra logica procesului si optim. Este într-adevăr foarte util să știm dacă oaspeții vor sosi mai devreme sau mai târziu în timpul zilei, dacă intenționează să se întoarcă vineri sau sâmbătă dimineața. Din nou, pentru check-in prioritar procesul este ușor diferit.

Operațiunile noastre de curățare încep de obicei sâmbăta dimineața, la fel ca în timpul procesului de extrasezon, scoatem toate cârpele, lenjeria, bureții, prosoapele, toate acestea vor fi înlocuite pentru noii oaspeți.

Apoi facem duș în zonele de baie cu dezinfectanți, le uscăm cu dispozitive separate de curățare și lustruim suprafețele. Această parte este întotdeauna tratată cu grijă deosebită.

Zona de bucătărie trece prin același proces pentru toate suprafețele, aragazul, frigiderele, chiuvetele, precum și curățarea tuturor vaselor, seturi de sufragerie, cuțite și alte ustensile de bucătărie, urmată de dezinfectarea tuturor ușilor, mânerelor, dulapurilor și suprafețelor expuse. Toate farfuriile, paharele, vesela vor fi curățate cu apă fierbinte și detergent, dulapurile care conțin tacâmuri bine curățate și se va acorda o atenție deosebită frigiderului și aragazului.

În cele din urmă, curățăm și aspirăm în profunzime toate piesele de depozitare, cabinele și salonul interior, geamurile și oglinzile, curățăm și dezinfectăm masa de navigație, inclusiv întrerupătoarele de pe tabloul de bord și echipamentele de navigație, precum și toate întrerupătoarele și siguranțele electrice.

Carlinga este curatata ca intotdeauna, in special punctele de contact comune precum volanul, instrumentele de navigatie, butoanele, VHF, manerele troliului, toate balustradele etc. Toate pernele exterioare sunt dezinfectate.

Curățarea unei barca cu pânze necesită timp și are multe spații înguste, suprafețe cu tuburi precum și numeroase spații de depozitare, prin urmare toate acțiunile de curățare se fac cu o listă de verificare completă și urmate de inspecția făcută de managerul nostru de curățenie Marica.

Cărucioarele pentru rufe precum și mașinile de spălat sunt dezinfectate după fiecare rundă de curățare.

De asemenea, respectăm toate măsurile și recomandările Covid-19 de la institutul local de sănătate pe iahturi, precum și în biroul care este dezinfectat înainte de deschidere și după lucru. Măștile și dezinfectantele vă vor fi mereu la dispoziție la biroul nostru.

Pe lângă alte priorități de întreținere, suntem mândri să fim printre cele mai respectate companii din sector pentru standardele noastre de curățare. Vă rugăm să nu ezitați să ne contactați pentru mai multe informații prin e-mail info@sailingforever.com sau abordați-ne oricând în biroul din marina Kaštela.Source link

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.