Echipa Antigua câștigă Cupa Națiunilor în cadrul Campionatului Caraibe de Dinghy 2022. – Asociația de navigație din Caraibe

Echipa Antigua câștigă Cupa Națiunilor în cadrul Campionatului Caraibe de Dinghy 2022.  – Asociația de navigație din Caraibe

• ȘTIRI

Simpson Bay, St. Maarten – 23 octombrie 2022.

Concurenții au fost provocați cu condiții de lumină în ultima zi a Campionatului Caraibe de Dinghy 2022 din St. Maarten. Cu toate acestea, Comitetul de Curse a reușit să finalizeze trei curse.

„Întregul weekend a fost un mare succes, a spus ofițerul de curse Paul Henriques, am văzut progrese grozave acumulate în timpul regatei de către diferite echipe, în special echipele mai tinere cu duo-uri. Munca în echipă și comunicarea s-au îmbunătățit, ceea ce a făcut cursa și mai aproape. Echilibrul bărcii, răbdarea și tacticile bune au fost cei mai importanți factori în condițiile de vânt slab de astăzi.”

În flota laser 4.7 Jordan Pieterse, reprezentând St. Maarten, a terminat pe locul trei. Emma Lennox din St. Maarten și Jules Fortunati din Saint Barth au ajuns la egalitate pe primul și al doilea loc. Lennox a navigat o regata consistentă în prima și a doua zi, dar Fortunati a navigat mai bine în ultima zi. Cu Fortunati câștigând ultima cursă, el a câștigat egalitatea și a luat acasă primul loc în clasa Laser 4.7.

În Flota Laser Radial, Ozani Lafond, reprezentând Antigua, a dominat și a ocupat primul loc. Lafond, cele mai proaste rezultate ale sale au fost pe locul doi. Pe locul doi s-a clasat Cindy Brin, din Saint Barth, iar pe locul trei i-a revenit Pascall Belle, din Saint Martin.

Jolyon Ferron din Sint Maarten a ocupat locul trei în flota Laser Standard. Ferron a intervenit cu 2 zile înainte de eveniment, pentru a-l înlocui pe Frits Bus. Pe locul doi i-a revenit Benoit Meesemaecker, reprezentând Saint Barth. Primul loc a ajuns în mâinile lui Rhone Kirby, reprezentând Antigua, cu doar 12 puncte în 13 curse.

Frits Bus este un marinar local calificat Laser Standard și comodor al Clubului de Yacht Sint Maarten. Autobuz: „Am fost foarte motivat să fac parte din competiția din clasa Laser Standard, dar nu am putut participa din cauza unei accidentări la umăr care a avut loc cu câteva zile înainte de eveniment. A fost grozav să urmăresc cursele de pe apă și să vezi toată competiția care se desfășoară.
Ca Yacht Club, suntem mândri că am putut găzdui Conferința CDC și CSA de pe Sint Maarten în același timp, o configurație unică.
În timp ce organizatorii de regate, managerii de cluburi de iaht, managerii de programe și navigatorii își împărtășesc cunoștințele pentru a crea o structură mai puternică pentru navigația în general în Caraibe, marinarii fac ceea ce ne place atât de mult: cursa!

Cursa a arătat un nivel înalt și mă bucur să văd că programele locale de navigație creează acești mari marinari și îi educă pe marinarii viitorului.” Autobuzul continuă.

Deshawnte Durat și Jahvon Hector din Antigua au ocupat locul trei în clasa RS Zest. Rio Stomp și Dax Henriques, reprezentând St. Maarten, au navigat consistent și au ajuns pe locul doi. Paul Pages și Jules Lamort de la Saint Martin s-au dovedit cei mai puternici câștigând clasa, cu 9 puncte înainte de numărul doi.

În flota RS Quest, Bernard Sillem și Henry Krugler, reprezentând Saint Martin, au ocupat locul trei. Sint Maarten a ocupat locul doi, în competiție cu Joris van den Eynde și Alex Speetjens. La această clasă, echipa Saint Barth a câștigat cu Christophe Maxor și Lucca Magnan, cu 8 puncte înaintea numărului doi.

În flota optimist, 7 concurenți s-au luptat pentru victorie. Pe locul trei a ocupat Correntine Corroy, din Saint Martin. Sarah Michaux a fost recompensată cu locul doi, dar victoria a revenit lui Emily Gilliard, reprezentând Antigua. Gilliard a fost singura concurentă care a câștigat toate cursele din clasa ei în timpul evenimentului. Un rezultat foarte impresionant!

Pe lângă premiile individuale, insula cu cele mai bune rezultate a fost răsplătită cu Cupa Națiunilor. Locul trei al Cupei Națiunilor a fost pentru Sint Maarten și locul doi a fost pentru Saint Barth.
După victoria lor în 2018 și 2019, Antigua s-a dovedit a fi cea mai puternică luând victoria în 3 din 6 clase și a luat din nou acasă Cupa Națiunilor!

„În numele Clubului de Yacht Sint Maarten, dorim să felicităm Antigua și câștigătorii individuali ai acestui weekend! A fost o plăcere să găzduiesc acest mare eveniment și să revăd toate fețele cunoscute după o perioadă plină de dificultăți”. A spus Saskia Revelman, manager de evenimente al clubului de iaht Sint Maarten. „Le mulțumim tuturor voluntarilor și sponsorilor care au făcut ca acest eveniment de curse de înaltă calitate să aibă loc”.

Rezultatele finale pot fi găsite Aici. Poze, realizate de Edward Penagos pot fi găsite Aici.