Lumea navigației pe apă 18.22 noiembrie Charles First Francois al doilea (din nou), INEOS, PWA, Alinghi Red Bull

Charles Caudrelier a câștigat Route du Rhum-Destinație Guadelupa, doborând recordul de curs În întunericul unei nopți caraibe cu o primire de obicei exaltată, comandantul solo francez Charles Caudrelier pe ULTIM Maxi, Edmond de Rothschild, a trecut linia de lângă Pointe-a- Pitre,-Guadelupa, la ora locală 05 02. Acesta este show-ul tău săptămânal, The World on Water, pentru 18 noiembrie 2022. Australia a efectuat o revenire uluitoare pentru a câștiga victoria și a-și extinde avantajul general în sezonul, într-o zi de curse nebunești de la malul din Dubai. Australianul a luat asalt. a revenit după un dezastruos loc al optulea în prima zi, pentru a smulge victoria Franței și Marii Britanii, într-o luptă zdrobitoare până la final în ziua a 2-a. François Gabart a ocupat locul doi la clasa Ultim pe a 12-a Route du Rhum-Destination. Guadelupa, când și-a adus SVR Lazartigue prin linia de sosire Pointe-à-Pitre, în această după-amiază. A terminat într-un timp scurs de 6 zile, 23 de ore, 3 minute și 15 secunde, 3 ore 15 minute și 50 de secunde, după câștigătorul clasei Charles Caudrelier (Maxi Edmond de Rothschild). Faceți cunoștință cu Neil Hunter, ciclor, pentru INEOS Britannia, Challenger of Record, pentru cea de-a 37-a Cupă a Americii. Călătoria lui Neil în Cupa Americii a început în 2016, când a probat pentru Academia BAR de atunci și a câștigat Cupa Americii pentru Tineret. După o zi de întreținere ieri pentru echipa Alinghi red Bull, iar Boat Zero a primit o injecție sănătoasă de lichid hidraulic nou chiar în afara șopronului, pentru toate sistemele, a fost o zi scurtă pe apă în Barcelona pentru Alinghi Red. Bull Racing Team; dar din punct de vedere al recunoașterii, a fost semnificativ cu prima observare a noii pânze mari M-1 1-R, adaptată acum pentru configurația fără braț. Și dintr-o perspectivă aerodinamică pură, este posibil cel mai frumos pe care l-am văzut până în prezent, cu sistemul hidraulic bine protejat printr-un panou inferior tăiat inteligent și o secțiune inferioară foarte plată care găzduiește dispozitivul de pretensionare. Cursa Globului de Aur Cape Town Gate, a 5-a sosire, a fost Abhilash Tomy, marinarul de 43 de ani din India. În ultima ediție a cursei, Tomy a fost salvat după 83 de zile pe mare, în urma unui efort internațional complex. Nu pare fericit. Ultimul eveniment din programul 2022 este Cupa Mondială PWA Japonia Ziua 5. Acestea sunt momentele importante ale sezonului. Repere ale ceea ce s-a întâmplat la nivel global în sportul navigației în ultimele 7 zile.