Sailing World on Water 17.23 martie IMOCA,Holcim Mai multe puncte, Spindrift, Hobie 16’s, JJ Giltinan mai mult

Sailing World on Water 17.23 martie IMOCA,Holcim Mai multe puncte, Spindrift, Hobie 16's, JJ Giltinan mai mult

Abonați-vă, Distribuiți, Like și verificați alerta „Toate” Încărcări. Acestea sunt cele mai importante lucruri care s-au întâmplat la nivel global în sportul navigației în ultimele 7 zile. Căpitanul, jurnalistul și familia devotat Fabrice Amedeo s-a confruntat cu brutalitate cu un truism în noiembrie 2022, când o furtună feroce din Atlantic, o explozie și un incendiu pe barca sa l-au forțat să iasă din La Route du Rhum și să treacă în modul supraviețuitor și evacua barca sa care se scufunda. La două luni după ce aproape s-a înecat în Atlantic, Fabrice s-a făcut acum praf și este pregătit să meargă pe o nouă barcă pe care a putut să o achiziționeze în ianuarie, fostul Artisans Artipôle, deținut de Arnaud Boissières. Luni trecută, la ora 1745 UTC, Holcim-PRB a traversat 143º longitudine de punctaj est pe prima poziție, câștigând astfel 5 noi puncte în The Ocean Race. După ce au câștigat primele două etape, Paul Me-hat și echipajul său au fost încântați să adauge la totalul lor. Uriașul trimaran de curse de 30 pe 30 de metri, Spindrift, comandat de Donna Bertarelli și Yann Guichard, se pregătește din nou pentru încercarea lor pentru Trofeul Jules Verne pentru că este cea mai rapidă barcă care a navigat în jurul lumii. Aici sunt pregătiți și așteaptă o fereastră de vreme favorabilă. Căutarea nesfârșită a excelenței a fost evidentă în ultima zi de curse de la cea de-a 96-a Cupă Bacardi și Regata Bacardi Invitational. Biscayne Bay a oferit o altă zi uluitoare, cu o briză din larg schimbând strategia pistei de curse. Au venit, au văzut, au cucerit în 2020, 2021 și 2022, iar anul acesta Mateusz Kusznierewicz/Bruno Prada a făcut-o din nou. Ei și-au pecetluit bine și cu adevărat locul în cartea legendelor Cupei Bacardi cu patru victorii consecutive. A fost un weekend grozav la Perth pentru Campionatele de Stat din Australia de Vest Hobie 16 din 2023, care a fost a 46-a lor. Cursa a fost strânsă, rapidă și incitantă, iar Hobie 16 a oferit cu siguranță un spectacol grozav, cursul ocupând întreaga lungime a golfului din fața țărmului Perth Rockingham. Echipa Andoo, campioană apărătoare, John Winning Jr, Seve Jarvin și Sam Newton, și-au păstrat coroana de campion mondial cu o victorie remarcabilă în Campionatul de Skiff de 18 ft JJ Giltinan, care s-a încheiat duminică trecută în portul Sydney. Andoo a terminat pe locul doi în ultima cursă, dar rezultatul a fost suficient de bun pentru a finaliza campionatul cu un total de 25 de puncte, după ce a câștigat patru curse din regata de nouă curse. Este o chestiune de schimbare a jocului! Sărbătorind Ziua Femeii alături de femeile uimitoare din echipa Ineos Britannia și Athena Pathway, încă mai sunt multe de făcut, dar sunt angajate pentru diversitate și incluziune în sport.