Silky Smooth – Peters & May Round Antigua Race – Asociația de navigație din Caraibe

Sâmbătă, 29 aprilie: Acțiunea de curse la Antigua Sailing Week a început cu cursa independentă Peters & May Round Antigua. Soarele a fost din abundență, dar cu condiții de lumină așteptate toată ziua, managerul cursei Antigua Sailing Week, Jaime Torres, a ales un traseu scurtat. Testând echipele în fiecare punct de navigare, au fost amenajate două piste de curse de aproximativ 25 și 15 mile, oferind curse lin și vederi superbe ale Antiguai.

Pornind de la Pillars of Hercules din afara șantierului naval Nelson, flota a jucat pe țărm uimitor din partea de sud a Antiguai, trecând pe lângă Golful Willoughby și Golful Half Moon. Pe Insula Verde, bărcile de curse au crăpat foile pentru a ajunge în partea de vânt a Antiguai. Clasele CSA 1, CSA 2 și Multihull au trecut pe lângă Podul Diavolului până la un punct virtual. CSA 3 avea o notă virtuală diferită, oferind un curs mai scurt. Flota s-a rotit spre sud pe un curs reciproc pentru a trece de Insula Verde pentru a doua oară. O acoperire largă pentru Cat și o bătaie tactică la final au dat o aromă picantă finisajului din afara șantierului naval Nelson din Antigua.

Cursele de la Antigua Sailing Week au început cu Peters & May Round Antigua Race © Paul Wyeth/pwpictures.com

Câștigătorul general după corectarea timpului CSA pentru Trofeul Peters & May a fost J/133 Vamoose de la Geoff Manchester (SUA). Portul de origine pentru Vamoose este Newport, Rhode Island, iar barca se află în Antigua din februarie.

„Suntem aici să „moosing” în jur”, a glumit Geoff Manchester, comandantul Vamoose. „Avem un început bun, iar vântul este treaba noastră, plus barca este foarte bună în aer ușor. După ce am obținut câștigul nu l-am dat înapoi, așa că am avut o zi fantastică. Barca a stat aici din februarie și ne-am întâlnit cu câțiva prieteni și am creat un echipaj bun. Antigua este un loc frumos care a devenit casa noastră pentru iarnă.”

Câștigători generali ai cursei Peters & May Round Antigua – J/133 Vamoose a lui Geoff Manchester (SUA) © Paul Wyeth/pwpictures.com

Câștigătorul CSA 1 și locul secund în general a fost TP52 Hooligan Racing (SUA) de la John Evans și Trey Sheehan. Primul 53 Yagiza (FRA) navigat de Hilary Culkin a fost pe locul secund, iar al treilea a fost Tripp 65 Prevail (SUA) de la Daniel Gribble și Dean Ziehl. Câștigătorul CSA 2 a fost Vamoose, pe locul doi a fost Jean Michel Figueres Farr 40 Maisons Satec Punch Croisieres (FRA), iar al treilea a fost J/133 Bella J (CAN) al lui Raymond Rhinelander. În CSA 3, First 47.7, Unbound (ANT) condus de Ryan Donaldson a fost câștigătorul. Oyster 675 Seabird (GBR) al lui Jonathan Hutchison a fost al doilea, iar Salona 44 Moonflower 3 (GBR) de la Chloe Need a fost al treilea. Trimaranul Crowther 46 al lui Guy Chester Oceans Tribute (AUS) a fost câștigătorul clasei multicoca.

TP52 Hooligan Racing a lui John Evans și Trey Sheehan (SUA) © Paul Wyeth/pwpictures.com

Distribuția internațională de marinari a primit o primire călduroasă la Antigua Yacht Club cu un recital steelpan de la Original Steel Orchestra. Peters & May au primit foarte mult degetul mare din partea mulțimii pentru că au cumpărat prima rundă de English Harbour Rum Punch! Cea de-a 54-a petrecere de întâmpinare a Săptămânii navigabile din Antigua a fost foarte bine frecventată, cu DJ WHO care a învârtit melodiile.

„Peters & May a fost un sponsor mândru al Antigua Sailing Week din 2016”, a comentat Peters & May, directorul global de operațiuni pentru curse, Craig Stanbury. „Peters & May oferă tuturor concurenților o reducere la transportul la iaht, cu o reducere suplimentară pentru un transport transatlantic dus-întors. Întreaga echipă de la Peters & May urează tuturor navigatorilor o săptămână memorabilă de curse în paradis.”

Pentru mai multe informații despre transporturile transatlantice regulate ale Peters & May, vă rugăm să trimiteți un e-mail caribbean@petersandmay.com

Membrii echipajului s-au alăturat unei procesiuni culturale de la Nelson’s Dockyard la Antigua Yacht Club înaintea celei de-a 54-a săptămâni de navigație din Antigua de bun venit și de decernare a premiilor cursei Peters & May din Antigua © Paul Wyeth/pwpictures.com

În timpul cursei Peters & May Round Antigua, bicicliștii de la Little Rascals Cycle Club au acceptat provocarea Chase the Race – Beat the Boats Around Antigua Bike Race. Cursa rutieră de 60 de mile a început și s-a terminat la Nelson’s Dockyard, iar cel mai rapid care a terminat a fost Emmanuel Gayral, un călăreț de elită care a câștigat cursa pentru a doua oară în 3 ore, 2 minute și 43 de secunde.

Cinci zile de curse la Antigua Sailing Week încep mâine, duminică, 30 aprilie, cu Ziua cursei English Harbour Rum. Pentru mai multe informatii: www.sailingweek.com

Riderul de elită Emmanuel Gayral a câștigat cursa Chase the Race – Beat the Boats Around Antigua Bike Race într-un timp de 3 ore, 2 minute și 43 de secunde. Este a doua oară când Gayral câștigă acest eveniment © William Simpson Photography