Schimbarea tabloului de bord la Helly Hansen Sailing World Regatta Series Annapolis

Sindicatul J/105 al lui Clair Ward la Helly Hansen Sailing World Regatta Series
Walter Cooper

Cea de-a doua zi a unei regate de trei zile este denumită „zi de mișcare”, în care concurenții cântăresc riscuri și recompense mai mari pentru a avansa în clasament și, ca urmare, există adesea destul de puține amestecări în clasament, deoarece riscuri mai mari și vin cu ramificații mai mari. Aceasta a fost povestea de azi la Helly Hansen Sailing World Regatta Series în Annapolis unde curentul din Golful Chesapeake se mișca încă cu repeziciune. Au fost multe schimbări în sus și în jos pe tabela de marcaj. Cu un răsărit ușor și variabil, unele dintre cele 11 flote s-au înscris în două curse, altele doar una înainte ca briza de după-amiază să se estompeze și comitetul de cursă i-a trimis pe marinari să facă bagajele.

Clasicii Alberg 30, care navighează pentru campionatul lor Maple Leaf, au încheiat o cursă după o amânare a dimineții la țărm și au fost la jumătatea următoarei înainte ca cursa să fie abandonată. Echipa lui Raymond Bay continuă Pescărușul care râde a câștigat acea cursă cu o marjă sănătoasă și a fost dezamăgit să nu poată obține o victorie, dar o treime în cursa anterioară a fost suficientă pentru a-i ridica în fruntea clasamentului, cu 1 punct în fața campionului peren din clasa TC Williams, Argo. .

J/80s luptă pentru aer curat în a doua zi a Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Annapolis.

„Consecvența și rotunjirile bune au fost esențiale pentru noi”, spune Bay, care își renovează propriul Alberg 30 și a împrumutat Laughing Gull pentru seria de weekend. Aceasta este prima sa regata Alberg 30.

„Este și prima dată când concurez cu o barcă cu chilă completă ca aceasta, așa că a existat o curbă de învățare, dar începem să ne dăm seama. Coborârea de pe linia de start a fost cel mai greu lucru pentru că, dacă oprești un Alberg 30 cu aproape 30 de secunde înainte de start, vei întârzia. Este o barcă de 9.000 de lire sterline, așa că durează mai mult decât crezi pentru a ajunge la viteză maximă.”

Bay spune că echipajul lui Williams de pe Argo a avut un accident de spinnaker în singura cursă cu punctaj din ziua respectivă și a terminat pe locul cinci, rezultând doar 1 punct între ei în cursele de duminică. Bay spune că se va concentra pe propria sa cursă, dar va urmări îndeaproape Williams. „Va fi vorba de navigarea rapidă și de ieșire din linie”, spune Bay. „Îmi place să navighez jos și repede, iar TC știe că mă poate prinde, așa că asta va fi esențial: să plec de la start, să mă îndepărtez de TC și să ajung acolo unde trebuie.”

J/30 Avita de la Don Watson a câștigat singura cursă a zilei.

Pe același cerc de cursă de lângă țărm, comandantul local J/22, Brad Julian, și echipa sa au continuat Yard Sail s-a mutat pe locul doi, înregistrând un prim și un al șaselea în cele două curse disputate. „Să rămânem cu strategia noastră, să începem cu știft și să lucrăm în schimburile din stânga ne-a ajutat să câștigăm astăzi”, spune Julian. „Am fost configurați astfel încât să avem controlul pentru a ne executa planul în loc să fim controlați.”

Julian și echipa lui sunt la doar 5 puncte în spatele lui Aden King Pompare ritmicăliderul actual, dar la pândă la 4 puncte în urmă este al lui Jeff Todd Toddy fierbinteun câștigător peren la această regata și un as local care nu poate fi niciodată redus. Yard Sail vor avea treaba pentru ei pe măsură ce se îndreaptă spre ultima zi de curse.

J/22 Yard Sail a lui Brad Julien a mers cu 1-6 într-o zi dificilă pentru a se apropia de conducere.

O altă echipă care a avansat în ziua mutării a fost a lui Martin Casey Viața lui Riley, care a câștigat singura cursă a zilei din flota Viper 640 și i-a dat în fruntea clasamentului. „Am avut un început excelent și am reușit să controlăm cursa în briza ușoară de astăzi”, spune Jason Currie, tacticianul echipei. „În cursul zilei de mâine, intenționăm să facem curse consistente și să ne consolidăm victoria.”

Liderul Viper 640 de ieri, al lui Jimmy Praley Robot FlamingoCu toate acestea, are doar 3 puncte în restanță, iar ambele echipe au câștigat două curse fiecare, această bătălie va fi una de urmărit.

În timp ce ziua mutării este despre urcarea pe tabelul de bord, este, de asemenea, despre conservarea celor care se mențin în avantaje sustenabile: Brian Keane Savasana‘s a marcat o treime în singura cursă a flotei J/70 a zilei, câștigată de Doug Newhouse’s Acolo, pentru a-și păstra avantajul, acum la 2 puncte; a lui Pete Kassel Spaceman Spiff și-a continuat dominația în flota J/24; John și Mary Driver rămân echipa de top Wayfarer, iar Cash Money a lui Matt Lalumiere a câștigat o cursă pentru a-și mări avantajul la 3 puncte.

Localnicii din Annapolis, Bryan Stout și Lizzie Chiochetti, și-au păstrat conducerea în flota Melges 15, cu un clasament pe locul cinci. „Astăzi a fost dificilă, deoarece flota noastră naviga printr-o mulțime de curent în condițiile noastre de briză minimă, dar sunt foarte bucuros că am luat o cursă”, spune Stout. „Mâine, intru cu un ochi proaspăt. Barca noastră a fost rapidă tot weekendul și mă bucur că asta ne face bine.”

Aproape de pereche se află Britton și Heather Steele, care au terminat cursa de astăzi pe locul trei și sunt la doar 3 puncte de lider.

Rotul Britton Steele își prinde Melges 15.

Bruce Irvin și echipa sa pe J/30 Shamrock sunt încă cea mai mare ambarcațiune care luptă pentru J/30 East Coast Championship, după ce au terminat pe locul al treilea în condițiile extrem de ușoare ale zilei. „Am încercat să menținem barca în mișcare prin briza ușoară și curentul puternic astăzi”, spune Irvin. „Mâine, vom rămâne cu principalul nostru concurent, Bebopși încearcă doar să scapi de linie curat și să controlezi ritmul.

Shamrock intră în cursele finale de mâine cu 2 puncte de rămas față de Bob Rutsch și Mike Costello Bebopambele echipe au câștigat o cursă până acum în serie.

Cursa de azi a prezentat adăugarea flotei Distance Race, cu aproape o duzină de bărci trimise pe un traseu lung traversând Golful. În flota ORC, Ben Capuco și Aerodyne 38 Zuul au fost una dintre cele trei bărci care au terminat înainte de expirarea timpului. Cursa a fost câștigată de J/35 al lui James Sagerholm mătușa Jean și niciunul dintre participanții la PHRF nu a terminat cursa, așa că nu există rezultate pentru această flotă.

Pete Lalli Seascape 24 Electric Mayhem începe cursa la distanță la Helly Hansen Sailing World Regatta Series Annapolis. Cursa a fost mai târziu abandonată.

„A fi doar puțin mai rapid în curent și a găsi acel deget potrivit de vânt pentru a ne duce la pod ne-a făcut cursa”, spune Capuco. „Azi a existat o mulțime de atingeri strânse.”

Cursele se reiau duminică la ora 11:00 pentru toate clasele, premiile finale urmând să fie prezentate la gazda Annapolis YC mai târziu în ziua în care un câștigător general va fi selectat pentru a concura în Helly Hansen Caribbean Championship din Insulele Virgine Britanice. in octombrie.