Repere de navigație| The Global World on Water – 29 septembrie IMOCA Defi Speed ​​Runs, Kites, Final 52s

Repere de navigație|  The Global World on Water - 29 septembrie IMOCA Defi Speed ​​Runs, Kites, Final 52s

Repere ale ceea ce s-a întâmplat la nivel global în sportul navigației în ultimele 7 zile. Cursele de viteză Defi Azimut din Lorient au fost uluitoare. Ambarcațiunile IMOCA dau spectacol, atingând viteze de până la 30 de noduri! Aceste curse de viteză spectaculoase au fost împreună cu cursa de 48 de ore cu două mâini de-a lungul coastei Franței, cu începere de la Lorient. Puteți vedea acoperirea noastră Defi a Start și Finish pe canalul nostru YouTube World on Water. E fantastic. Acesta este spectacolul tău săptămânal Sailing Highlights, The Global World on Water, 29 septembrie 2023. Alex Thomson a fost ieri la Lorient La Base, în timpul Defi Azimut. A fost întrebat ce părere are despre Clasa Imoca astăzi, iar răspunsul lui a fost, FENOMENAL. Alex lucrează cu echipa L’Occitane Sailing. Cursa Defi, care combină luarea deciziilor tactice, priceperea navigației și rezistența fizică, va testa, fără îndoială, abilitățile echipei Clarisse Crémer și Alan Roberts. Aceasta fiind prima cursă a lui Clarisse cu echipa ei proaspăt lansată și având un Co-skipper atât de puternic îi pregătește pentru un început puternic de sezon. După doar 45 de curse la cinci regate, cele două echipe de frunte rivale au terminat cu același total de 198 de puncte. Dar, pe măsură ce Platoon l-a învins pe Provezza în acest eveniment final, – al patrulea până la al optulea, – Harm Müller-Spreer adaugă în sfârșit campionatul sezonului 2023 la Campionatul Mondial Rolex TP52 pe care Platoon l-a câștigat luna trecută cu un singur punct în fața lui Provezza. Este o serie de nivel superior și aceste rezultate dovedesc concurența strânsă pe apă. Aduceți sezonul 2024. Doar în primul lor sezon de ClubSwan Racing, Onda (BRA) de la Eduardo de Souza Ramos a intrat în ultima zi decisivă în fruntea clasamentului după ce a înregistrat două victorii în curse și alte două podiumuri mai devreme în regate, doar pentru a fi revizuit de Farstar (ITA) cu un scor 1-2-3 în ultimele trei curse. G Spot(MON) al lui Giangiacomo Serena di Lapigio a ocupat locul al treilea cu doar un punct în fața lui Cuordileone (ITA) al lui Edoardo Ferragamo. Rezultatul lui G Spot o vede în fruntea clasamentului ClubSwan 36 Nations League. După ce au început cu 112 cicliști din 28 de națiuni la începutul regatei de șase zile, ultima zi de competiție la un eveniment Formula Kite se referă la top 10. Ellie Aldridge și Riccardo Pianosi au câștigat primele titluri majore de seniori ale lor olimpice. cariere la Campionatele Europene de Formula Kite din 2023 din Portsmouth, Anglia. Tânăra italiană Pianosi a devenit campioană europeană masculină la vârsta de 18 ani, iar ciclista britanică Aldridge a fost o învingătoare foarte populară în fața publicului său de pe Eastney Beach din Portsmouth. Annapolis Yacht Clubs 3, 2, 1, Invitational Challenge săptămâna trecută a fost sponsorizat de Upward Dog Services, care a creat un câine mai echilibrat. Șapte cluburi prestigioase au concurat anul acesta din întreaga SUA, inclusiv: New York Yacht Club, Newport Harbour Yacht Club, St. Francis, San Francisco Yacht Club, Ida Lewis Yacht Club, San Diego Yacht Club și Texas Corinthian Yacht Club. FOR THE PLANET de Sam Goodchild și Thomas Ruyant, cu Pierre Bouras în rolul Mediaman, au ocupat locul trei în Provocarea Azimut Lorient Agglomération 2023. Cei trei bărbați au parcurs 587,1 mile pe cercul cel mare în 1 zi, 20 de ore, 02 minute și 30 de secunde, cu o viteză medie de 13,3 noduri. Au parcurs 676,7 mile pe partea de jos la o medie de 15,4 noduri. Au terminat la 2 ore și 15 minute în spatele câștigătorului Sharraal și la 27 de minute în spatele locului secund Macif.