Antigua a câștigat Cupa Națiunilor la Campionatele Caraibe din 2023 la Dinghy din Martinica. – Asociația de navigație din Caraibe

Antigua a câștigat Cupa Națiunilor la Campionatele Caraibe din 2023 la Dinghy din Martinica.  – Asociația de navigație din Caraibe

29 octombrie 2023 – Scholecher Martinica- În timpul ultimei zile de curse a Campionatelor Caraibe de dinghy 2023 din Martinica, 3 curse au fost finalizate în condiții de vânt schimbător, variind între 8 și 15 noduri. În aproape toate clasele, clasamentul individual sa schimbat cu aceste 3 curse suplimentare; competiția a fost dură.

Campionatele din Caraibe sunt cunoscute pentru clasamentul lor individual pe clasă și „Cupa Națiunilor”, combinând cele mai bune rezultate ale națiunilor.

În ILCA 7 Shanoy Malone reprezentând Antigua a rămas neînvins și a completat seria cu 3 victorii, un rezultat impresionant. Pe locul doi, Bruno Aglae reprezentând Martinica, urmat de Josiah Alexis reprezentând Trinidad și Tobago.

Clasa ILCA 6 a fost câștigată de Ozani Lafond (ANT) cu 8 puncte din 10 curse, el a rămas și el neînvins. Stefan Stuven din Trinidad și Tobago a ocupat locul doi, urmat de Marius Malody, reprezentând Martinica.

În clasa ILCA 4 Martinica a câștigat, Luk Moreau Dhallenne a terminat regata pe prima poziție cu 11 puncte, urmat de Emily Gaillard din Antigua pe poziția a doua. Rio Stomp, reprezentând St. Maarten, a terminat pe locul trei.

Clasa Fusion a fost câștigată de Sevan Nicolas și Sosa Camilio reprezentând Martinica cu 9 puncte din 10 curse, urmați de Veronica Destin și Oskar Jarrett Versteegden reprezentând St. Maarten. Elijah Gibston și Zev Bowman, reprezentând Trinidad și Tobago, au terminat pe locul trei.

Patrick Greensmith din Antigua a câștigat la clasa Optimist cu 10 puncte din 10 curse. Pe locul doi s-a clasat Luka Rose Eloise, reprezentând Martinica, urmat de Nathan Sheppard din St. Maarten pe poziţia a treia.

În clasamentul Cupei Națiunilor au fost prezentate următoarele rezultate; pe locul 6 St. Kitts și Nevis, Barbados pe locul 5, Trinidad și Tobago pe locul 4, Sint Maarten pe locul trei, Martinica pe locul 2 și Antigua a luat acasă trofeul Cupei Națiunilor pe primul loc. Trofeul a fost înmânat de reprezentantul CSA Saskia Revelman și primarul orașului Schoelcher. Aceasta este a treia victorie consecutivă pentru Antigua, în 2019, iar în 2022 echipa Antigua a câștigat și Cupa Națiunilor.

CSA îi mulțumește CN Schoelcher pentru ospitalitate, organizare și primire foarte călduroasă.