Prima zi – Un început senzațional – Asociația de navigație din Caraibe

Antigua, Indiile de Vest 13 februarie 2024: Seria RORC Nelson’s Cup a început astăzi cu două curse superbe care au pornit de la Fort Charlotte, Antigua. Rezultatele cursei au fost decise cu marje foarte apropiate. Două echipe rămân neînvinse în seria RORC Nelson’s Cup: Botin 85 Deep Blue de la Wendy Schmidt (SUA) și Ker 46 Daguet 3 de la Frederic Puzin (FRA). RP37 Warthog (ANT), comandat de Jules Mitchell cu un echipaj complet antiguan, conduce IRC Two în replică de la Dawn Treader (GBR) al lui Ed Bell.

Link rezultate:

Condițiile fantastice au produs curse strânse chiar prin flota RORC. PRO Stefan Kunstmann a stabilit piste diferite pentru toate cele trei clase IRC; lungimea cursului a variat între 10-23 mile. După un start pe vânt pentru fiecare cursă, echipajele și bărcile lor au fost testate în fiecare punct de navigare. Căldura tropicală cu soarele care izbucnește prin acoperirea norilor a produs condiții schimbătoare. Exista și o varietate în starea mării; țărm, starea mării era agitată, cu un nod de curent de vânt care ridica valurile. În larg, în special spre est, o briză de construcție care depășește 17 noduri a produs un model de valuri mai lung.

Botin 85 Deep Blue (CAY) de la Wendy Schmidt și Farr 100 Leopard 3 (MON) © Tim Wright/Photoaction.com

Strategistul Deep Blue și câștigătorul Cupei Americii, David Armitage, a comentat: „Am făcut câteva modificări la barcă, iar ratingul nostru IRC s-a îmbunătățit semnificativ și simțim că suntem cel puțin la fel de rapizi ca noi. Suntem cu adevărat mulțumiți de progresul pe care îl facem, mai ales de a ne măsura cu Leopard, care este o barcă foarte rapidă și bine navigată. A fost o mulțime de acțiune cu barca pe barcă, dar ne-am lăsat puțin din calea celuilalt; eram respectuoși unul față de celălalt. A fost grozavă cursa apropiată.”

Ker 46 Daguet 3 (FRA) a lui Frederic Puzin © Tim Wright/Photoaction.com

„Soare, vânt și prieteni, trei motive bune pentru a participa la Nelson’s Cup”, a comentat Frederic Puzin, proprietarul Daguet 3. „Au fost condiții foarte grele astăzi; multe valuri și viteza vântului nu foarte mare. Sincer să fiu cu o competiție atât de bună, am fost surprinși să câștigăm ambele curse astăzi, dar suntem foarte fericiți.”

Reichel Pugh 37 Warthog comandat de Jules Mitchell (ANT) © Tim Wright/Photoaction.com

Căpitanul Warthog, Jules Mitchell, a comentat: „Aceasta este doar a doua noastră regata ca echipă pe barcă. Este o echipă proaspătă și am făcut multe schimbări la barcă. Această regata este platforma perfectă pentru a învăța, deoarece calitatea opoziției este atât de mare și, pe deasupra, suntem cu toții atât de încântați să facem Cupa Nelson. Este atât de prestigios și toate bărcile rapide și marii marinari sunt bucuroși să-și împărtășească cunoștințele.”

După cursă, la Antigua Yacht Club a avut loc o destindere zilnică relaxată a premiilor cu premii și băuturi gratuite oferite de sponsorii RORC Caribbean 600 – English Harbour 5 Year Old Rum and Carib Beer. Cursele la RORC Nelson’s Cup continuă miercuri, 14 februarie, cu două curse programate în largul coastei de sud a Antigua.

Analiza rasei:
Cursa Unu: Vremea: Sud-Est 12-15 noduri
Lungimea cursului: IRC 2 9.8nm, IRC 1 13.2nm, Zero 16.8nm

IRC Zero: Botin 85 Deep Blue de la Wendy Schmidt a avut o cursă senzațională cu Farr 100 Leopard 3 (MON) condus de Joost Schuijff. Deep Blue a trecut linia de sosire cu doar o secundă înainte pentru a câștiga la timpul corectat.

IRC One: Ker 46 Daguet 3 de la Frederic Puzin a corectat pentru a câștiga cu puțin mai puțin de 3 minute. Carkeek 45 Ino Noir (GBR) de la James Neville a câștigat o luptă strânsă pentru locul secund cu CF520 Rán (SWE) de la Niklas Zennstrom. După corectarea timpului IRC, Ino Noir a fost al doilea cu doar trei secunde.

IRC doi: JPK 1180 Dawn Treader de la Ed Bell a fost câștigătorul cu puțin mai puțin de trei minute după corectarea timpului IRC. RP37 Warthog condus de Jules Mitchell a fost al doilea. Lapworth 39 Huey Too (ANT) de la Bernie Evan-Wong a fost al treilea, punând două echipe din Antiguan pe podiumul cursei.

Cursa a doua: Vremea: Sud-Est 11-13 noduri crescând ocazional la 17 noduri.
Lungimea cursului: IRC 2 10.9nm, IRC 1 15.6nm, Zero 23.3nm

IRC Zero: Botin 85 Deep Blue de la Wendy Schmidt a făcut o matură curată în ziua de deschidere a seriei RORC Nelson’s Cup cu o a doua victorie. Farr 100 Leopard 3 a câștigat onorurile de linie pentru cursă cu puțin mai puțin de trei minute, dar după corectarea timpului IRC, Deep Blue a fost câștigătorul.

IRC One: Ker 46 Daguet 3 de la Frederic Puzin a făcut două gloanțe în ziua de deschidere a seriei RORC Nelson’s Cup, cu o a doua victorie la 43 de secunde după corectarea timpului IRC. Botin 52 Wizard (SUA) de la Peter & David Askew a fost pe locul secund, învingându-l pe Rán cu doar 37 de secunde după corectarea timpului IRC.

IRC doi: RP37 Warthog, comandat de Jules Mitchell, a luat primul glonț al seriei cu puțin peste un minut după corectarea orei IRC de la Dawn Treader. Solana 55 Team 42 (FRA) de la Bernard Giroux, comandat de Dan Segalowicz, a fost al treilea.