Fiori și vărsări la Superyacht Challenge Antigua – Caribbean Sailing Association

Prima zi a cursei, 14 martie 2024

Nelson’s Dockyard, Antigua, 14 martie 2024. 13th ediția Superyacht Challenge Antigua (SYCA) a început cu curse pentru toate clasele în largul coastei de sud a Antigua. Comitetul de curse SYCA, condus de PRO Hank Stuart, a stabilit un curs triunghiular de 17,6 nm pentru clasele Corsair și Privateer, care a inclus etape lungi în largul mării și o bătaie lungă la mal. Clasa Buccaneer a fost stabilită pe un curs mai complex de 26,3 nm, cu picioare relativ mai scurte în fiecare punct de navigare. Toate Superyacht-urile au concurat în jurul mărcii offshore STAN, numită după co-fondatorul SYCA, Stan Pearson, care „a navigat” cu puțin peste două săptămâni înainte de începerea regatei.

La început, 13 noduri chiar la sud de est, construite treptat în timpul zilei. După două ore de cursă, o furtună de ploaie a produs 20 de noduri de adiere. Cu multă activitate de nori, vântul se răsucea în direcția est spre sud-est, plus condițiile de rafale au ținut toate echipele alerte la schimbări bruște ale vitezei și direcției vântului.

Swan 90 Freya © Claire Matches

Clasa Corsair

Swan 90 (27m) Hummingbird, comandat de Josh Hill, a făcut cel mai bun start din clasă, trecând linia la doar cinci secunde după ce arma a fost trasă din Fort Charlotte. Swan Freya, de 90 de picioare (27 m), a lui Don Macpherson, a scăpat și el la un fluturaș la doar opt secunde după ce arma a pus mâna pe călcâiele lui Hummingbird. Ultimul distanță în Pursuit Start și la numai nouă secunde după armă a fost sloop-ul Malcolm McKeon Zemi de 110 ft (33,5 m), comandat de Hjalmar Winbladh.

Freya a profitat de toate condițiile pentru a înregistra primul glonț al regatei, luând onorurile Class Line și câștigarea după corectarea timpului ORCsy cu 07 minute și 48 de secunde de la Hummingbird. Zemi a fost al treilea.

„Este prima dată când concurăm împotriva unui alt Swan 90S, dar înainte de cursă, am decis că vom naviga normal; fă-o pe Freya să meargă cât de repede poate”, a comentat comandantul Freya, Joph Carter. „Proprietarul a fost la cârmă pe toată durata cursei, iar cursul de astăzi a pus foarte mult accent pe munca echipajului, din fericire, am navigat mult cu barca ca această echipă. Nu am avut o cursă curată, inclusiv nicio hidraulică până la primul semn de vreme! Împotriva lui Hummingbird, ne-am gândit că slăbiciunea va fi în aval, deoarece au un zmeu mai mare și vela de cap. Cu toate acestea, odată cu cursul în zig-zag de astăzi, Freya’s Code Zero și GS au fost destul de rapide și ne-au oferit uneori un avantaj, dar în furtuna mare schimbarea a fost în favoarea lor. În sensul vântului suntem destul de egali, dar am început patru minute în fața lor, ceea ce ne-a oferit o poziție de control. A fost o cursă grozavă astăzi și Freya așteaptă cu nerăbdare mai multe mâine.”

Echipa Zig Zag la petrecerea de bun venit SYCA © Claire Matches

Clasa Bucaneer

Oyster 82 Zig Zag al lui John McMonigall, condus de Carl Raynes, a făcut cel mai bun start din clasă, trecând linia la 15 secunde după ce arma a fost trasă din Fort Charlotte. Sloop-ul Namuun, de 108 ft (33 m), proiectat de Hoek, condus de Tom Aiken, a făcut un start mai conservator, dar a fost strâns pentru peste două ore de cursă. În ciuda varietății uriașe a modelelor Zig Zag și Namuun, cele două iahturi s-au bucurat de cele mai apropiate curse pe apă în prima zi a Superyacht Challenge Antigua. Zig Zag a terminat cursa într-un timp scurs de 02 ore 31 minute 59 secunde. Timpul scurs al lui Namuun a fost cu doar 12 secunde în urma lui Zig Zag. După corectarea timpului ORCsy, Zig Zag a fost câștigător.

„Pe Zig Zag am început cu 4 minute înaintea lui Namuun și până la primul punct am menținut acel avans pe apă”, a comentat căpitanul lui Zig Zag Carl Raynes. „După ce l-am ocolit pe Stan, am putea naviga adânc cu A-Sail-ul nostru. Namuun a fost mai rapid decât noi în larg, dar naviga mult mai multe mile, am coborât zmeul foarte bine și încă ne menținem conducerea, dar următorul pas a fost la îndemână și Namuun a intrat cu adevărat în noi. Cea mai bună mișcare a cursei a fost să mergem pe țărm în Rendezvous Bay, ne-am ridicat și acesta a fost marele câștig. Din păcate, proprietarul lui Zig Zag, John McMonigall, nu este la bord și își dorea foarte mult să fie aici, dar avem tot timpul apeluri video cu John și a fost foarte fericit că Zig Zag a câștigat astăzi.”

Ketch-ul de 218 ft (66,45 m) Dykstra/Reichel Pugh Hetairos © Claire Matches

Clasa Privateer

Dykstra/Reichel Pugh ketch-ul Hetairos de 218 ft (66,45 m), condus de Graham Newton, a făcut cel mai bun start din clasă, trecând linia la doar trei secunde după ce arma a fost trasă din Fort Charlotte.

182ft Dykstra schooner Adela © Claire Matches

Goeleta Dykstra de 55,5 m (182 ft) Adela, condusă de Greg Perkins, a agățat Nelson’s Mark sub velele pline. Adela și-a asigurat marcajul la bord și, cu mare curtoazie, l-a returnat Comitetului de Cursă cu ajutorul ABSAR. Mai târziu, în cursă, Adela s-a retras. Comitetul de cursă a invocat „marca lipsă” din Instrucțiunile de navigație, care prevede un marcaj virtual, pe care flota l-a folosit pentru restul zilei. Comitetul de cursă îl va înlocui pe Nelson pentru ziua a doua.

Hetairos a continuat să câștige cursa într-un timp scurs de 02 ore, 10 minute și 31 de secunde, dar nu a fost atât de simplu ca atât. O problemă tehnică la bord care se apropia de o marcă de coastă a făcut ca echipajul Hetairos să fie apăsat din greu. Asistat de o schimbare a vântului și munca rapidă a echipajului cu înaltă experiență pentru a instala o soluție, l-au ținut pe Hetairos pe drumul pentru câștigarea cursei.

Bum! © Claire Matches

Petrecerea de bun venit SYCA a avut loc la Restaurantul Boom, Admiral’s Inn, înainte de prima zi de cursă. Situat la Gunpowder House, cu piscina sa spectaculoasă cu margine infinită, cu vedere la șantierul naval al lui Nelson. Peste 200 de proprietari, oaspeți și echipaj de superyacht s-au bucurat de o întâlnire relaxată cu „bule”, Dark „n Stormies și aperitive.

Cursele la Superyacht Challenge Antigua continuă vineri, 15 martieth cu acțiune fantastică în largul coastei de sud a Antigua.