Câștigătorii clasei 2024 au decis pentru Superyacht Challenge Antigua – Caribbean Sailing Association

Ziua a patra a cursei, 17 martie 2024

Nelson’s Dockyard, Antigua, 17 martie 2024. Ultima zi de curse pentru Superyacht Challenge Antigua (SYCA) a început într-un soare strălucitor, cu aproximativ 15 noduri de vânturi alice superbe chiar la sud de est. Mai târziu în cursul zilei, vântul a virat spre sud și a crescut la 18 noduri în rafale.

Comitetul de cursă SYCA, condus de PRO Hank Stuart, a stabilit un curs triunghiular de 17,5 nm pentru clasa Buccaneer, care a inclus trei etape lungi în aval, atingând și în sus. Clasele Corsair și Privateer au fost stabilite pe un curs special „99” de 21,3 nm, care a inclus două picioare lungi și o bătaie de apă adâncă.

Hetairos © Claire Matches

Clasa Privateer

Dykstra/Reichel Pugh ketch-ul Hetairos de 218 ft (66,45 m), condus de Graham Newton, a făcut cel mai bun start din clasă, trecând linia la nouă secunde după ce arma a fost trasă din Fort Charlotte. Goeleta Dykstra de 55,5 m (182 ft) Adela, condusă de Greg Perkins, a făcut un dial mai conservator până la linie.

Echipa Adela Transom © Claire Matches

Hetairos a finalizat cursa într-un timp scurs de 01 ore, 40 de minute și 53 de secunde, cel mai rapid timp scurs al zilei. Hetairos a obținut a patra victorie a regatei după corectarea timpului ORCsy, completând o linie de scor perfectă.

Swan 90 Hummingbird © Claire Matches

Clasa Corsair

Swan 90 (27m) Hummingbird, comandat de Josh Hill, a fost la doar patru secunde de startul eșalonat, iar Swan Freya de 90ft (27m) a lui Don Macpherson a făcut un start mai conservator.

Dueling Swans © Claire Matches

Freya și Hummingbird și-au continuat duelul cu Swan în timp ce au făcut toate regata. Hummingbird a fost primul plecat cu Freya în urmărire fierbinte patru minute mai târziu. După peste două ore de cursă, Freya a terminat cursa cu doar 57 de secunde înaintea lui Hummingbird pentru a câștiga după corectarea timpului ORCsy. Swan Freya de 90 de picioare a lui Don Macpherson a încheiat regata cu o linie de scor perfect de patru victorii în curse.

Oyster 82 Zig Zag

Clasa Bucaneer

Sloop-ul Namuun de 108 ft (33 m) Hoek, condus de Tom Aiken, a făcut un start excelent la doar șapte secunde după arma lor. Oyster 82 Zig Zag al lui John McMonigall, condus de Carl Raynes, a trecut linia la 14 secunde după ce arma a fost trasă.

După corectarea timpului ORCsy, Zig Zag a câștigat cursa finală completând o linie de scor fără greșeală pentru Superyacht Challenge Antigua.

Caribbean Night © Claire Matches

Caribbean Night este întotdeauna o aventură plină de culoare, cu proprietarii de superyacht, oaspeții și echipajul care se bucură de animatori fabuloși din Antiguan pe The Lawn of The Copper & Lumber Hotel din Nelson’s Dockyard. Dansul de soca, dansul de limbo mâncător de foc și competiția aprinsă Loud Shirt Competition. Unde vezi un comitet de curse de regate îmbrăcat așa? S-a sugerat ca Comitetul de protest să păstreze tricourile pe atunci când soluționează protestele, dar, deoarece nu a existat o singură audiere, este ușor!

Trofeul Gosnell © Ted Martin

Câștigătorii clasei vor fi felicitați la Superyacht Challenge Antigua, care va avea loc la The Admirals Inn în această seară. Nu există un câștigător general, dar se va decide foarte apreciatul Trofeu Gosnell. Fiecare iaht concurent și comitetul de cursă au acordat un vot pentru iahtul care a concurat în Spirit of the Regatta, atât pe plutire, cât și pe țărm. Câștigătorul ridică Trofeul Gosnell.