Seria Regatta Detroit Overall merge la J/35 Falcon al lui Mike Welch | Lumea navigației

Seria Regatta Detroit Overall merge la J/35 Falcon al lui Mike Welch |  Lumea navigației

Seria Regatta Detroit a fost un eveniment deosebit de palpitant pentru iubitorii navigației, iar una dintre cele mai mari surprize a fost inclusiv mergearea lui J/35 Falcon al lui Mike Welch. Echipa lui Welch a reușit să obțină rezultate remarcabile, demonstrând o abilitate de navigare impresionantă.

J/35 Falcon este unul dintre cele mai rapide și eficiente ambarcațiuni din competiție, iar echipa lui Welch a reușit să pună în valoare toate caracteristicile sale. Cu o combinare de experiență, tehnică și strategie, Falcon a reușit să se impună în fața concurenței și să câștige mai multe curse în cadrul Regatei Detroit.

Mergearea lui J/35 Falcon la echipa lui Mike Welch a reprezentat o nouă provocare pentru aceștia, dar au reușit să se adapteze rapid și să se impună în competiție. Performanța lor a fost salutată de către participanți și spectatori, iar echipa lui Welch a fost aplaudată pentru rezultatele obținute.

Regata Detroit a demonstrat încă o dată că navigația este un sport fascinant, unde abilitatea, tehnicile și strategiile joacă un rol crucial în obținerea succesului. Echipa lui Welch a demonstrat că pregătirea și determinarea pot face diferența în orice competiție, iar mergearea lui J/35 Falcon a adus un plus de excitare și suspans evenimentului.

În final, Seria Regatta Detroit s-a încheiat cu succes, iar mergearea lui J/35 Falcon al lui Mike Welch a rămas una dintre cele mai memorabile momente ale competiției.

Pe măsură ce după-amiaza târzie din sudul râului Detroit ieșea și cerul albastru s-a întors, Helly Hansen Sailing World RegattaFinalizatorii cursei la distanță au trecut pe lângă gazda Bayview Yacht Club pentru a încheia trei zile de curse excelente și reîntoarcerea seriei de regate după o absență de 14 ani. Din toate punctele de vedere, a fost un weekend perfect de curse și rețele sociale găzduit de Bayview Yacht Club.

Marinarii flotei locale J/35 au dat un spectacol cu ​​flota sa în creștere. Majoritatea acestor 35 de picioare vechi de acum zeci de ani au revenit la forma de curse, iar primii trei ai acestei flote au fost blocați în bătălii cu barca pe barcă tot weekendul. La începutul cursei finale, echipa lui Mike Welch de pe Falcon avea un avans de 1 punct, dar un OCS ia făcut să-și găsească drumul înapoi prin flotă pentru a câștiga cursa și seria cu 2 puncte față de rivalii lor de pe Bill. Călătoria sălbatică a domnului Bill a lui Wildner.

În calitate de câștigători J/35, Welch și colegii săi au câștigat un loc la Campionatul Caraibelor din octombrie. Walter Cooper

„A fost o revenire destul de mare și cu siguranță este implicat norocul”, a spus Welch. „Când ai terminat devreme, vântul îți scapă literalmente din pânze, dar echipajul nostru a ținut totul împreună și a rămas pozitiv. Principalul nostru trimer și tactician, Jim Allen, care este un marinar foarte experimentat, a observat o presiune mai bună. El a sunat așa. A fost presiune pe partea stângă a cursului și clasa a mers în dreapta vântului. Am primit un pic mai multă presiune pe partea stângă a cursului și apoi am avut o schimbare frumoasă de vânt de 15 până la 20 de grade, care ne-a ajutat cu adevărat.”

Concurează aproape cu flota J/35 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024 Detroit. Walter Cooper

Odată cu câștigul din acest weekend în clasa J/35, care se adaugă la depozitul de trofee al lui Falcon, echipa a fost, de asemenea, selectată ca câștigătoare generală a regatei, câștigând un loc pentru a reprezenta Detroit la Helly Hansen Sailing World Regatta Series Caribbean Championship, o bătălie a campionilor de clasă din Caraibe. Insulele Virgine Britanice pe monococa furnizate de Sunsail. Regata este programată pentru sfârșitul lunii octombrie, unde echipele câștigătoare vor concura împotriva fundașului din 2023.

„Voi aduce echipa A”, a spus Welch. „Avem nouă oameni pe barca noastră, un echipaj foarte talentat și mulți dintre noi sunt împreună de peste 20 de ani, așa că avem un grup talentat. Dar avem și o barcă foarte rapidă. Deci și asta ajută. Vom aduce echipa și va fi distractiv. Chiar o să așteptăm cu nerăbdare.”

Katana 1D35 a lui James Cresswell, câștigătoare a ORC Divizia A la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

O a treia zi de vânturi slabe până la moderate a permis nouă flote mono-design să finalizeze până la opt curse pentru serie, în timp ce două divizii ORC și o flotă PHRF și-au încheiat a doua cursă la distanță.

Provocarea la distanță de astăzi a fost o 20 de mile câștigată de Katana 1D35 a lui James Cresswell. Echipajul Sydney 41 Eagle One al lui Tim LaRaviere a făcut tot posibilul să o învingă pe Katana, dar echipa lui Creswell a fost rapidă și Eagle One nu și-a făcut niciun favor.

„Am muncit din greu”, a spus Greg Hummel de la Eagle One. „Dar punctul culminant de azi a fost, de asemenea, o lumină slabă, în sensul că la al doilea semn de viraj am ratat o schimbare și nu am făcut o schimbare bună. Am tușit o mulțime de pete chiar acolo, dar am ocolit al doilea marcaj și am revenit în șanț. Jos pălăria pentru Katana – ei sunt o echipă excelentă și scot mai mult din acea barcă decât cred, apoi ieșim noi din a noastră.”

Corby 33 Powertrip de la James și Paul Kraft a câștigat cursa zilei și divizia ORC B cu un al doilea în cursa la distanță de sâmbătă la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

Corby 33 Powertrip de la James și Paul Kraft a câștigat cursa zilei și divizia ORC B cu o secundă în cursa la distanță de sâmbătă. Mike Wedwins Dehler 44SQ, Notso EZ Money a câștigat cursa la distanță de ziua în divizia PHRF, dar era pe locul șase de ieri. Într-o întorsătură imprevizibilă a sorții, echipa lui Cameron Paine de pe C&C MK2 Underdog, câștigătoarea cursei de ieri, a terminat astăzi pe locul șase, iar în calitate de câștigător al ultimei curse, Notso EZ a obținut tot ce este mai bun din departajarea.

NoEZ Money, câștigător PHRF la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

Echipa lui Tod Sackett de pe USA 313 a câștigat flota J/70 și Campionatul Național J/70 Mixed-Plus inaugural. Airforce a lui Perrin Fortune a fost cel mai bun Melges 15, iar în flota de șapte ambarcațiuni J/111, echipa lui Jeffrey Davis de pe Shamrock a obținut o victorie convingătoare înaintea programului de campionat activ din această vară, cu șapte victorii în opt curse.

Marea bătălie a regatei, așa cum era de așteptat, a fost în flota de nouă bărci J/120, unde patru echipe stăteau pe victorii în cursă și, după opt curse, doar 2 puncte i-au despărțit în cele din urmă pe primele trei. Hot Ticket a lui Mike și Bob Kirkman a reușit cu o secundă câștigată cu greu în cursa finală.

Kirkman’s Hot Ticket câștigă divizia J/120 în ultima zi la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

„Ne place să navigam împreună”, a spus Trish Kirkman, al cărui soț Mike este cârmaciul. „Azi am avut o zi fantastică. Ne-am ținut capul în joc și pur și simplu nu ne poți număra.”

Thor al lui Keith Ziegler, câștigător al diviziei Cal25 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit

Italia 9.8 DeTour a lui Chuck Stormes a fost singura echipă neînvinsă a regatei, câștigând toate cele șase curse din Divizia ORC, iar în Divizia C, Thor a lui Keith Ziegler și-a câștigat toate cursele până în finală, unde un început prost i-a pus. pe piciorul din spate. Cel mai bine au putut să facă a fost al patrulea, dar asta a fost suficient de bun. „A fost o zi bună pentru noi”, a spus Ziegler. „A fost o cursă bună și am avut un weekend grozav. Am fost rapizi și am avut tensiunea potrivită la platformă.”

Italia 9.8 DuTour a lui Chuck Stormes, câștigător al diviziei ORC. Walter Cooper

Monsoonul lui Bruce Ayeres s-a trezit recuperându-se de la un început prost și în cursa finală, dar 4 puncte au fost suficiente pentru a pecetlui victoria din clasă, având în vedere cele șapte curse pe care le câștigaseră deja. Până la urmă, a fost o diferență de 7 puncte între Monsoon și Surpriza lui Dan Berezin, cea mai bună echipă corintiană a clasei.

Monsoon al lui Bruce Ayeres, câștigător al flotei Melges 24 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

Hooligan Flat Stanley Racing de la Trey Sheehan a încheiat regata cu o victorie de 11 puncte în flota mereu competitivă Tartan 10. „Este o concurență dură”, a spus Sheehan. „Acești băieți din T10 nu dau niciun centimetru. Se amestecă și este un joc în fiecare cursă. Am avut o minge, vreme bună și ne-a mers grozav.”

Hooligan Flat Stanley Racing al lui Trey Sheehan, câștigător al flotei T10 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper

Santana 35 și-au dovedit competitivitatea, iar această victorie cu cinci bărci s-a rezumat la cursa finală pentru Avatarul lui Andrew Morlan. O treime în cursa finală a fost suficientă pentru a pecetlui victoria în fața echipei lui Chris Benedict pe Shape – doar 2 puncte a fost diferența.

Cea mai bună echipă J/70 a fost Tod Sackett’s USA 313 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Detroit Walter Cooper