Distance Racers joacă Wind Roulette la Regatta Series Chicago | Lumea navigației

Distance Racers joacă Wind Roulette la Regatta Series Chicago |  Lumea navigației

În această vară, pasionații de navigație din Chicago au avut parte de un eveniment deosebit organizat de Distance Racers. Ei au participat la Wind Roulette, un concurs de regate desfășurat în cadrul Regatta Series Chicago.

Wind Roulette este o competiție unică, ce pune la încercare abilitățile și cunoștințele participanților în ceea ce privește navigația pe distanțe lungi. Participanții trebuie să facă față schimbărilor neașteptate ale direcției și forței vântului, fiind nevoiți să își ajusteze rapid strategiile pentru a obține rezultate bune.

Regatta Series Chicago este un eveniment apreciat de comunitatea de navigație din zonă, oferind participanților posibilitatea de a se întrece într-o atmosferă competitivă și plină de adrenalină. Aceste regate sunt o oportunitate excelentă pentru pasionații de navigație de a-și demonstra abilitățile și de a interacționa cu alți entuziaști.

Distance Racers sunt cunoscuți pentru organizarea unor evenimente captivante și inovative în lumea navigației, iar Wind Roulette nu a făcut excepție. Participanții au avut parte de momente intense și provocări interesante, care i-au făcut să își pună la încercare limitele și să își îmbunătățească abilitățile.

În concluzie, Regatta Series Chicago și competiția Wind Roulette oferă experiențe extraordinare pasionaților de navigație din Chicago, consolidând comunitatea și promovând sportul nautic într-un mod inedit și captivant.

Echipa lui Tomasz Kokocinski pe Koko Loko 2 la începutul cursei la distanță din Chicago Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024. Walter Cooper

În timp ce Tomasz Kokocinski și echipajul său de pe Beneteau 40.7 Koko Loko 2, au asigurat liniile de andocare și pânzele fulgi la alunecarea lor la Chicago Yacht Club, cerul s-a întunecat brusc și rafale puternice au zguduit tachetul bărcii lor. Ei au fost fericiți să fie la doc după ce și-au încheiat cursa de 23 de mile chiar înaintea furtunii care se apropia, dar au fost la fel de încântați să afle că și-au câștigat divizia PHRF la timpul corectat.

„A fost o cursă foarte tare, cu tot felul de condiții”, a spus Kokocinski. „A fost ușor până la moderat și mai târziu a coborât total, apoi a fost cu 15 până la 18 noduri la sfârșit, ceea ce a fost un mod foarte frumos de a termina.”

Kokocinski concurează în mod obișnuit cu Beneteau 40.7 în flota locală cu un design, dar pentru Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago el preferă opțiunea de curse la distanță ca pregătire pentru cursa anuală Mackinac. În calitate de câștigători ai cursei Mac, ei știu în mod clar cum să profite la maximum de la acest popular croazier/concurs.

Cursele Tartan 10 se reiau în a doua zi a Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

„Este o barcă grea, cu o mulțime de mobilier, așa că trebuie să ne uităm la viteză”, a spus Kokocinski. „Mergem destul de bine în vântul slab, dar am luat decizia să ne îndreptăm spre orașul de unde a venit vântul și acesta a fost marele nostru salt la începutul cursei. Au mai fost doar una sau două bărci care au venit cu noi și când vântul a murit, toți cei care se aflau mai departe în lac s-au oprit. Eram la mijloc, mai aproape de oraș, ceea ce era mai bine, și poate un pic de noroc.”

Farr 38 Radiance de la Benjamin White a câștigat divizia PHRF 2, învingând Hunter 355 Ranger de la William Bartz și Beneteau First 10R Handsome Pete de la David Baker, al doilea și, respectiv, al treilea.

Echipa lui Adam Prettyman pe Tartan 10 Two Trailer Park Girls la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024 Chicago Walter Cooper

Thomas Papoutsis, ORC1 J/133 Renegade a fost barca de top în ORC 1, iar J/99 Rambler a lui Ben Wilson a fost echipa de top în divizia ORC 2, care a fost o luptă strânsă de la început până la sfârșit între primii trei clasați. În timp ce Rambler a câștigat la timp corectat, doar 10 secunde de timp corectat au fost diferența dintre cele două J/122 care au revendicat în cele din urmă pe locul al doilea și al treilea.

„A fost o cursă foarte bună”, a spus Andrew Kerr, echipa Evvai a lui Mathew Songer. „A fost o pornire de spinnaker în aval, iar bărcile care au ieșit pe lac au făcut câștiguri devreme. Am fost încântați să conducem tot timpul, dar am renunțat la conducere la sfârșit pentru [Douglas Evans’] Camera Cotului. S-au agățat într-o tură și au reușit să treacă înainte. Sunt o echipă excelentă și am fost 1-2 la final, dar a fost o cursă grozavă cu barca cu pânze, un management grozav al cursei și așteptăm cu nerăbdare ziua de mâine.”

Norboy al Laurei Sigmund vânează un layline la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

În timp ce cursele de distanță au pus piste peste Lacul Michigan, flotele de curse cu geamanduri au reluat de unde au rămas după festivalul de supraviețuire de ieri cu vântul puternic. Condițiile benigne de astăzi, totuși, nu au făcut nimic pentru a schimba ordinele în majoritatea flotelor.

Beneteau 40.7 Mojo de la Scot și Yvonne Ruhlander și-a extins seria de victorii la patru și acum are 5 puncte de pernă în fața echipei lui Thomas Weber de pe La Tempete. Echipa lui Raymond Douglas Kristine Maybach de pe J/109 Courageous a câștigat prima cursă a zilei, dar a înregistrat o cincime în următoarea, ceea ce le-a redus avantajul la 3 puncte, cu Bull lui Michael Hendrie la distanță de lovitură, cu încă o zi de cursă rămasă.

Echipa Mojo primește un start curat și rapid cu barca de comitet în flota Beneteau 40.7 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago

Echipa lui Shawn și Jerry O’Neill de pe Sydney 38 Eagle a înregistrat scor 1-2, câștigând prima cursă a flotei ORC cu o milă de țară, dar Grand Soleil 44 Eagles Wings a lui John Gottwald a câștigat a doua cursă pentru a reduce avantajul familiei O’Neill la 3 puncte.

Tod și Heidi Patton J/122e Blondie au trecut cu 1-2 în flota sa de șapte ambarcațiuni PHRF Spinnaker și are acum un avans de 5 puncte față de Beneteau Platu 25 Ravn, mult mai mic al lui Jamie Downing.

2024 Helly Hansen Sailing World Regatta Series, Chicago Walter Cooper

Pe Cercul Roșu One-Design, cu Tartan 10 și J/70, vânturile mișcătoare au făcut ravagii în comitetul de cursă, care a reușit să intre în două curse înainte de a abandona o a patra. Cu o singură cursă disputată vineri și două astăzi, Erica de la Brian Kazor conduce clasamentul cu o pernă de 3 puncte peste Diamond Girl a lui Amy Cermak. Edward Mui și Craig Roehl’s Meat, câștigătorul celei de-a treia curse, s-au mutat pe locul trei în general, la doar 6 puncte de vârf. Calisto de la Jim Murray și-a continuat seria de victorii cu două victorii în flota J/70. Norboy de la Laura Sigmond a trecut cu 2-2-4 și acum sta la 5 puncte în spatele lui Calisto.

Marinarul ILCA Roman Plutenko la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

Cele trei flote de nave ILCA, explodate vineri, au participat astăzi la două curse după o lungă așteptare de dimineață pentru vânt. Câștigătorul regatei din 2023, Roman Plutenko, a câștigat ambele curse în ILCA 7, iar Csilla Gal a câștigat ambele curse în ILCA 6. JP Crabb este cel mai bun navigator ILCA 4 după două victorii de curse.

Flotele de curse la distanță vor avea încă una lungă mâine pentru câteva mile rapide, iar prognoza este pentru o briză puternică, care ar trebui să permită fiecărei flote să finalizeze un set complet de curse pentru a încheia seria de weekend.

Beneteau 36.7 Joi Di Vie de la James Clouser se instalează la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper