Tartanul 10 Erica lui Kaczor câștigă seria de regate Chicago | Lumea navigației

Tartanul 10 Erica lui Kaczor câștigă seria de regate Chicago |  Lumea navigației

Tartanul 10 Erica, echipajul condus de Kaczor, a câștigat seria de regate Chicago, demonstrând încă o dată dominația lor în lumea navigației. Nava lor a navigat cu succes printre cele mai dificile condiții ale curselor și a reușit să se impună în competiție.

Echipajul condus de Kaczor a reușit să navigheze cu succes pe parcursul seriei de regate, obținând rezultate remarcabile în fiecare etapă. Efortul, determinarea și strategia bine pusă la punct au fost cheia succesului lor în cadrul acestei competiții dificile.

Tartanul 10 Erica s-a dovedit a fi o forță de neoprit în lumea navigației, iar victoria lor în seria de regate Chicago a confirmat încă o dată talentul și dedicarea membrilor echipajului.

Această performanță remarcabilă a stârnit admirația și respectul celor din comunitatea navigației, consolidând reputația echipei conduse de Kaczor ca una dintre cele mai bune din lume.

În concluzie, victoria Tartanului 10 Erica în seria de regate Chicago este o dovadă a competenței, experienței și abilităților impresionante ale echipajului condus de Kaczor. Ei au demonstrat că sunt invincibili în fața celor mai dificile provocări și că sunt demni de titlul de campioni ai navigației.

Echipa Erica a lui Brian Kaczor a fost dominantă în condițiile de vânt din weekend pentru a câștiga clasa și locul în Campionatul Caraibelor. Walter Cooper

Echipa lui Brian Kaczor de pe Erica a fost pregătită pentru briza mare care le-a venit în a treia și ultima zi a Helly Hansen Sailing World Regatta Series din Chicago, dar nu erau pregătiți pentru cât de dificil ar fi să-și apere conducerea și să obțină o victorie. în flota mereu competitivă Tartan 10. După șase curse provocatoare în toate intervalele de vânt, marja de victorie a echipei Erika a fost de un singur punct și tocmai pentru acest punct s-au luptat în cursa finală.

„Ne-am agățat pe primul loc, abia”, a spus Kaczor. „Am avut o zi grea cu tactica și conducerea mea, dar am reușit să recuperăm o mulțime de lucruri în amonte.”

Echipa lui Brian Kaczor Tartan 10 de pe Erica este legată de campionatul BVI. Walter Cooper

Viteza lor în sensul vântului în condiții de vârf, spune Kaczor, s-a datorat în totalitate echipajului (Corey Fast, Christa Georgeson, Scott Melanson, Seth Morrell, Brian Nelson și Chuck O’Donnell). „Au fost cheia în ultima cursă. A trebuit să mai prindem o barcă și nu era nicio îndoială că toboganul trebuia să urce pentru a prinde acea barcă din fața noastră”, a spus el. „Echipajul a fost uimitor și a fost capabil să se ocupe de asta și să o facă.”

Câștigarea clasei i-a adus echipei lui Kaczor titlul general al regatei și un loc la Helly Hansen Sailing World Regatta Series Caribbean Championship în octombrie, găzduit de Sunsail în Insulele Virgine Britanice. Echipa se va confrunta cu câștigătorii de la celelalte opriri ale seriei de regate, precum și cu campioana apărătoare din 2023.

Beneteau 36.7 Free Radical câștigător de Robert Nelson la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

Pentru mulți marinari din flotă, vânturile puternice de duminică aminteau de cele de vineri. Un vânt puternic de nord-vest a împins bărcile, echipamentul și echipajul la limite, mai mult de o echipă raportând rupturi și pânze aruncate. Cu toate acestea, YC-urile din Chicago și Corinthian le-au oferit marinarilor o listă completă de curse și suficiente povești de împărtășit toată vara. Această ediție a Helly Hansen Sailing World Regatta va fi cu siguranță amintită pentru condițiile de testare, dar gustoase de șampanie. Amintirea durabilă a capitanului Beneteau 36.7 Robert Nelson a fost provocările cu care echipa sa de pe Free Radical le-a înfruntat în cursa finală, în timp ce a perseverat să câștige clasa.

„A fost o cursă incredibil de strânsă”, a spus Nelson. „Cea mai mare cheie pentru noi vineri a fost să ținem barca sub control și sub jgheab. Ne-am descurcat în ziua aceea și am fost 1-2-1. Păstrând aerul curat și barca sub control. Când bate la fel de vânt, cu Beneteau 36.7, tehnica câștigătoare este că cârma și trimmerul principal sunt sincronizate. Aceasta a fost una dintre cele mai competitive curse pe care le-am experimentat în această flotă și sunt în flotă din 1996.”

J/109 Bull al lui Michael Hendries la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

Pe Cercul Alb One-Design, Team Exile a lui Andy Graff a experimentat cota sa de abordări, așa cum a făcut-o vineri, și a avut o zi grea astăzi, dar a câștigat cu 4 puncte. „Am intrat în zi cu un avans de 1 punct și în prima cursă doar am parcurs bărcile de lângă noi în clasament. În ultima cursă nu știam scorurile bărcilor din spatele nostru, dar nu am vrut să punem un zmeu – știam că trebuie doar să terminăm. Ultima cursă a fost o cursă grea… încercam doar să ne deplasăm fără să rănim nimic sau să spargem nimic.”

În clasa J/105, Pura Vida de la John Kalanik a obținut o victorie impresionantă în briza mare, obținând prima victorie a echipei în barcă. „Am fost în frunte și am avut două curse bune și am fost în continuare în frunte”, spune Jim Elvart, cârmaciul Kalanik pentru weekend – ei fac schimb între cârmă și echiparea pânzei mari. „Dar în ultima cursă am atins marcajul vremii. Am fost ultimii pentru un pic și a trebuit să ne întoarcem pentru a salva suficiente puncte. În weekend am avut câteva experiențe grozave, dar aceasta este o primă victorie grozavă în regate pentru această nouă echipă.”

Thomas Papoutsis J/133 Renegade, câștigător al ambelor curse în divizia de curse la distanță ORC1 la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

Concurenții la distanță de la regate au fost din nou tratați cu 20 de mile de navigație rapidă care au avut primele bărci peste linie după mai puțin de patru ore. Thomas Papoutsis J/133 Renegade a câștigat a doua cursă din două pentru a câștiga divizia ORC 1; Rambler-ul lui Ben Wilson a câștigat divizia ORC 2, iar Koko Loco 2 de la Tomasz Kokocinski a supraviețuit zilei pentru a se bucura de o victorie de 1 punct în PHRF 1. Farr 38 Radiance de la Ben White a fost cea mai mare barcă în PHRF 2 cu o secundă în cursa zilei, care a fost câștigat de J/105 al lui Branwell Lepp, It Wasn’t Me.

Acțiunea pe Green Circle a continuat până în cursa finală, cu echipa lui Scot și Yvonne Ruhlander de pe Mojo, care s-au plimbat cu victoria de clasă cu o marjă de 10 puncte față de La Tempete a lui Tom Weber.

Cursa ILCA la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

J/109 Bull al lui Michael Hendries a fost un performer remarcabil în acest weekend, cu patru victorii în șase curse. Hendrie concurează cu barca de 14 sezoane în calitate de cârmaci, sub proprietatea marinarului local Jim Murray. [Calisto]dar aceasta a fost prima sa victorie ca noul proprietar și șofer al bărcii, redenumit Bull.

„A fost o ușurare să câștig”, a spus Hendrie. „Nu am navigat prea mult anul trecut și să vin la această regată și să reușesc totul a fost o ușurare, deoarece am început cu câteva accidentări vineri – cătușa drizei noastre s-a rupt de două ori și asta ne-a dat înapoi inițial.”

Bull a scăzut cu 3 puncte în cursul zilei, dar și-a trecut în fruntea clasamentului cu o victorie în prima cursă. „Am avut un început excelent, am virat, am traversat flota și am eliminat-o de acolo. A fost schimbător, totuși, și am jucat schimburile foarte bine în cursa aceea.

„Dar următoarele două curse nu am avut starturi grozave – s-au încheiat devreme la cea de-a treia, ne-am întors și am reușit să ne întoarcem cu briza aceea mare. Suntem buni și pregătiți bine pentru briza puternică, ne simțim confortabil în ea. Când se aprinde briza mare, am reușit să minimizăm erorile și să navigăm rapid.”

Anii J/70 se apropie de marcaj în ultima zi vântuoasă de curse la Helly Hansen Sailing World Regatta Series 2024, Chicago Walter Cooper

Sydney 38 Eagle a lui Shawn și Jerry O’Neill a câștigat divizia ORC; J/122e Blondie a lui Tod și Heidi Patton a fost cel mai mare câștigător al PHRF Spinnaker și Calisto Racing al lui Jim Murray [Hestia] a fost primul J/70, câștigând patru din șase curse pentru a-l învinge pe Norboy al Laurei Sigmond cu 5 puncte. Norboy a fost echipa de top Mixed-Plus J/70, iar Rip Rullah al lui Bob Willis a fost cel mai bun corintian.

Roman Plutenko și Csilla Gal au fost cei mai buni navigatori ILCA ai regatei (6, respectiv 4), cu trei curse luate în calcul.