Black Foils Pad Season Lider cu SailGP New York Win | Lumea navigației

Black Foils Pad Season Lider cu SailGP New York Win |  Lumea navigației

Black Foils Pad Season Lider cu SailGP New York Win

Echipa Black Foils a câștigat cursa SailGP din New York, consolidându-și poziția de lider în clasamentul sezonului. După un start mai dificil la începutul sezonului, echipa a reușit să se impună în fața competitorilor săi și să obțină o victorie importantă.

Cursa din New York a fost una extrem de competitivă, cu echipe puternice luptând pentru suprematie. Cu toate acestea, Black Foils a reușit să se distanțeze de restul și să-și adjudece victoria.

Echipa a fost condusă de căpitanul lor experimentat, care a reușit să își motiveze colegii și să îi conducă către succes. Strategia lor inteligentă și abilitățile lor remarcabile de navigație i-au ajutat să depășească obstacolele și să obțină victoria.

Această performanță impresionantă a consolidat poziția echipei Black Foils în clasamentul general, și au devenit principala forță în această competiție acerbă. Cu toate că sezonul mai este lung, echipa este hotărâtă să își mențină avantajul și să obțină cât mai multe victorii posibile.

În concluzie, victoria echipei Black Foils în cursa SailGP din New York demonstrează talentul și determinarea lor. Cu o astfel de performanță, nu este de mirare că sunt lideri de sezon și că sunt considerați una dintre cele mai bune echipe din competiție.

Black Foils din Noua Zeelandă a avansat și a câștigat finala la Mudabala New York Sail Grand Prix, în timp ce echipa australiană a ratat. Felix Diemer pentru SailGP

Black Foils din Noua Zeelandă a câștigat victoria la Mubadala New York Sail Grand Prix, asigurându-și a cincea victorie în 12 evenimente și extinzându-și avantajul în fruntea clasamentului sezonului. Cu doar trei săptămâni până la final SailGP Confruntare de la San Francisco (13-14 iulie), Noua Zeelandă se va îndrepta către Marea Finală cu un avantaj de 15 puncte față de Australia.

Sărbătorind victoria, pilotul Black Foils Peter Burling a spus: „Acest weekend a fost ultima noastră șansă de a concura în finala înainte de San Fran. Am ieșit bine din linie de trei ori și apoi a fost doar curse curate. Dar cu siguranță a fost foarte greu de controlat, cu toate valurile feribotului și turbulențele de la curent și apă, așa că sunt foarte mândru de echipă – vom duce acel impuls până în San Fran. Nu mergem doar în finală pentru a fi acolo, vrem să mergem acolo pentru a o câștiga. Știm că ultima cursă este singura care contează cu adevărat acum.”

New York-ul și-a îndeplinit provocările obișnuite: vânturi agitate și curenți puternici, dar cu o pistă de curse diferită de cea din 2019, hipodromurile s-au răspândit mai mult. Simon Bruty pentru SailGP

Penultimul eveniment al sezonului 4 a marcat o majoritate pentru campionatul global de curse, care a aterizat pentru prima dată în oraș în 2019. Un eveniment sold-out în ambele zile, aproximativ 8.000 de fani și-au făcut drum spre Stadionul de curse special construit. pe Governors Island pentru a asista la cele mai interesante curse pe apă, cu mai mulți fani care urmăresc din apă și din punctele de vedere care se întind pe țărmul Manhattanului.

Pregătește scena pentru San Fran SailGP

Rezultatele weekendului au adăugat și mai mult dramatism în „Bătălia pentru a treia” care se desfășoară în întreaga flotă, cu 2 milioane USD în joc — cel mai mare premiu din acest sport. În ciuda faptului că a ratat finala, o victorie impunătoare a Flying Roo în Fleet Race 4 a fost critică pentru echipajul australian, pilotul Tom Slingsby comentând: „Cumva, acele puncte au funcționat destul de bine pentru noi – am avut puțin noroc din asta. eveniment.”

„Am încercat să obținem un pic de impuls în drumul spre San Francisco și nu am reușit cu adevărat acest lucru, dar trebuie doar să ne amintim că avem un palmares foarte bun în San Francisco și echipa are multă încredere acolo, așa că ne vom îndrepta cu încredere”, a continuat Slingsby.

Echipa de navigație câștigătoare a Black Foils formată din Peter Burling, Liv Mackay, Blaire Tuke, Andy Maloney, Marcus Hansen și Josh Junior, victorios la New York. Ricardo Pinto pentru SailGP

Trecând de la locul doi la al treilea în clasamentul general, Spania a deschis acum ușa Franței lui Quentin Delapierre, care a terminat pe locul cinci la New York, cu doar cinci puncte despărțind cele două echipe.

Spaniolul Diego Botin a spus: „Cred că poziţia în care ne aflăm ne va face să fim foarte bine pregătiţi pentru San Fran. Vom analiza în profunzime totul pentru că va fi o luptă mare.”

Oprirea a marcat, de asemenea, a doua performanță de top a echipei Emirates GBR SailGP. Helm Giles Scott și-a asigurat al doilea rezultat pe podium în tot atâtea evenimente după ce s-a clasat pe locul al treilea la Mubadala New York Sail Grand Prix. În timp ce Scott spera la o victorie de ziua lui la New York, echipa sa Emirates GBR SailGP a terminat pe locul al treilea în capitala SUA. Rezultatul înseamnă că britanicii sunt singura echipă care a ajuns în cursele finale ale ultimelor două evenimente, după ce au câștigat Marele Premiu al Canadei Sail la începutul acestei luni.

Felix Diemer pentru SailGP

În ciuda unei performanțe impresionante în ziua de deschidere a curselor de la New York, au mai fost lovituri în finală pentru pilotul Phil Robertson și echipa Canada SailGP. În ciuda faptului că s-au îndreptat către campionatul de duminică în fruntea clasamentului evenimentului, canadienii nu au reușit să obțină ceea ce ar fi putut fi o victorie importantă pe apele rivale.

Întotdeauna neconformist, Robertson a rămas optimist cu privire la șansele sale pentru un loc la San Francisco. „Evident că a fost un weekend foarte bun pentru noi”, a spus Robertson. „Ne-am performat foarte bine în cursă, dar finala cu trei0 de bărci este una dificilă. Eram în situația de a ataca Kiwii și de fapt am decis să nu o fac – ceea ce este probabil puțin în afara caracterului – pentru că am crezut că am putea avea o greșeală la împingerea peste ei. Urcăm clasamentul și l-am adunat în acest weekend; este ceva de care suntem cu adevărat mândri.”

Cu un nou loc de desfășurare pe insula Governors din New York, existau locuri bune pentru a urmări cursele care se desfășoară pe portul New York. Simon Bruty pentru SailGP

Pentru echipa US SailGP, New York a marcat primul dintre cele două evenimente consecutive acasă. În ciuda unui debut provocator acasă, pilotul Taylor Canfield a spus: „Așteptăm cu nerăbdare să rămânem în SUA pentru următorul. Să fiu aici în fața întregii mulțimi și tot sprijinul pe care îl primim pentru San Francisco, este incredibil. Așadar, le rugăm pe fani să ne mai suporte puțin! Va veni! Suntem îndrăgostiți pentru un loc stabil, cu vânt din ceea ce știm, așa că ar trebui să fie unul interesant.”

SEZONUL 4 UPDATE CAMPIONAT DUPĂ MUBADALA NEW YORK SAIL GRAND PRIX 1 // Noua Zeelandă 93 puncte 2 // Australia 78 puncte 3 // Spania 76 puncte 4 // Franța 71 puncte 5 // Canada 67 puncte 6 // ROCKWOOL Danemarca 67 puncte 7 // Emirates Marea Britanie 66 puncte 8 // Statele Unite ale Americii 51 puncte 9 // Germania 35 puncte 10 // Elveția 33 puncte