Echipele olandeze prevalează la 49er și 49erFX Worlds; Italienii domină rezultatele Nacra 17

Echipele olandeze prevalează la 49er și 49erFX Worlds;  Italienii domină rezultatele Nacra 17

2022, campionii mondiali 49er, Bart Lambriex și Floris van der Werken, din Țările de Jos.
Energie de navigație

Odile van Aanholt și Annette Duetzdin Țările de Jos, a asigurat anul 2022 Campionatul Mondial 49erFX în Halifax, Nova Scoția, în weekend. În cursa pentru medalii, perechea olandeză a depășit provocarea suedeză de la Vilma Bobeck și Rebecca Netzler care au luat argintul. De două ori câștigătoare ale Campionatului Mondial 49erFX din Spania, Tamara Echegoyen și Paula Barcelo au luat medalia de bronz.

La începutul cursei pentru medalii a existat doar un decalaj de 5 puncte între echipele protagoniste, dar suedezul a fost prins de o schimbare bruscă a vântului la stânga, cu doar 5 secunde până la pistolul de start. Ceea ce a fost o abordare perfect judecată pentru a câștiga capătul pin al liniei s-a transformat într-o luptă suedeză pentru a zburda și a salva un fel de start în spatele flotei pe babord. Prejudiciul a fost făcut și s-a dovedit imposibil pentru tinerii suedezi să facă o revenire în vânturile slabe.

Van Aanholt și Duetz și-au păstrat calmul pentru a urca în flota până pe locul trei în cursa pentru medalii, iar rezultatul general nu a fost niciodată aproape după primul punct. Van Aanholt a câștigat atât titlurile mondiale, cât și cele europene din 2021, fiecare cu echipe diferite, dar s-a asociat cu Duetz pentru a începe sezonul 2022. Cu această victorie, van Aanholt repetă ca campioană mondială, în timp ce Duetz câștigă al treilea titlu mondial 49erFX, cel mai mult decât orice marinar.

Bart Lambriex și Floris van der Werken, din Țările de Jos, și-au asigurat al doilea titlu consecutiv la 49er. Perechea olandeză a avut o linie de scor puternică înainte de cursa finală, făcându-și liderul insurmontabil din punct de vedere matematic. Atenția la cursa pentru medalii cu 10 bărci de duminică după-amiază s-a îndreptat așadar către bătălia pentru argint și bronz. Rezultatul a fost incert până la final, dar Diego Botin și Florian Trittel, din Spania, au făcut suficient pentru a câștiga argintul la 2 puncte, frații croați Sime și Miho Fantela câștigând bronzul într-o luptă tensionată cu Noua Zeelandă și Polonia.

Marinarii 49erFX Odile van Aanholt și Annette Duetz și echipa 49er formată din Bart Lambriex și Floris van der Werken au oferit Olandei dublu aur la Skiff și Nacra Worlds.

După ce a încheiat campania olimpica de la Tokyo 2020, Lambriex a luat drumuri separate cu fostul echipaj Pim van Vugt pentru a face echipă cu van der Werken. De atunci, au câștigat titlul mondial în 2021 în Oman și acum în Nova Scoția în 2022. Olandezii au arătat puține slăbiciuni în golful St. Margarets, navigând incredibil de constant într-o gamă largă de condiții.

Cursa pentru medalii 49erFX începe la campionatele mondiale de la Halifax, Nova Scoția

Pot continua să fie la fel de dominanti precum Pete Burling și Blair Tuke, din Noua Zeelandă, care s-au retras din competiția 49er după șase titluri mondiale și o medalie de aur și două de argint la trei regate olimpice succesive? Prea devreme pentru a spune, și există o mulțime de echipe de înaltă calitate care își respiră pe gât, nu în ultimul rând spaniolii și croații care au câștigat celelalte medalii în Nova Scoția.

Performanța impresionantă a Campionatelor Mondiale din 2022 de la Halifax a fost ușor că Nacra 17 marinari Ruggero Tita și Caterina Banti, din Italia, care a câștigat 14 din 16 curse ale flotei, câștigând titlul înainte ca cursa pentru medalii să fie navigată. Nu se poate nega că, așa cum a spus antrenorul australian Darren Bundock, perechea este o „clasă deasupra” restului lumii.

Ruggero Tita și Caterina Banti, din Italia, au dominat 17 lumi Nacra, câștigând 14 din 16 curse.

„Astăzi nu a fost prea multă emoție”, a spus Banti, după ce a fost îmbrățișat de concurenți. „Știam că avem campionatul. Tocmai ne-am concentrat să ne bucurăm de cursa noastră.”

Medaliații cu argint Gianluigi Ugolini și Maria Giubilei, care s-au clasat acum pe locul doi în două campionate mondiale la rând, au făcut cu siguranță un pas mai aproape de acest nivel excelent. Dar chiar și această echipă care se antrenează cu campionii a fost îngrozită. „Sunt foarte puternici, foarte rapizi, sunt super”, a spus Ugolini, ridicând din umeri cu un zâmbet. „Ne antrenăm împreună. Am terminat primul și al doilea. Deci, funcționează.”

Tita s-a asigurat să noteze că ei avansează în ciuda șirului lor fără precedent de victorii, o declarație care atrage atenția restului flotei mondiale că dealul din vârf va deveni mai abrupt în lunile următoare. „Avem deja o listă mare de lucruri de încercat și de făcut”, a spus Tita. „Va fi o iarnă plină.”

Îndreptându-se spre iarna emisferei nordice, fiecare dintre echipele de top are o pauză uluitor de lungă între evenimentele majore, având ca țintă doar Trofeul Prințesei Sofia din Palma, Spania, la începutul lunii aprilie. Noile cârme articulate Nacra 17 au fost oferite navigatorilor chiar înainte de regata din Palma din 2022 și au schimbat fața curselor în clasă, deschizând mințile și posibilitățile cu folie completă în amonte.

Cu o iarnă de antrenament izolat, oricine poate ghici cât de mari vor fi câștigurile pe cursa sau cine își va apleca mințile și va găsi noi trepte și căi pentru a depăși standardul de aur stabilit în acest an de echipele italiene.