Ruyant conduce flota IMOCA în Finish Rhum; Mettraux prima femeie căpitan

Ruyant conduce flota IMOCA în Finish Rhum;  Mettraux prima femeie căpitan

Ruyant conduce flota IMOCA în Finish Rhum: Thomas Ruyant a parcurs mii de mile pe IMOCA 60 LinkedOut pentru a-l atinge potențialul maxim, ceea ce i-a adus marinarului solo francez o victorie greu de luptat în ediția 2022 a Route du Rhum Destination Guadaloupe.
Pierre Bouras – TR Racing

Thomas Ruyant a câștigat clasa IMOCA în a 12-a Route du Rhum-Destinație Guadeloupe când a trecut linia de sosire din Pointe-à-Pitre la 06:51:25 UTC luni, 21 noiembrie. Timpul său scurs de 11 zile, 17 ore, 36 de minute și 25 de secunde, bate cursul. record pentru clasă, care a fost 12d 04h 38min 55s, stabilit în 2012 de Francois Gabart cu 11h 02min 30sec.

Bărbatul de 41 de ani din Dunkerque adaugă victoria foarte râvnită în solo Route du Rhum la triumful în cursă Transat Jacques Vabre cu două mâini pe care l-a obținut în urmă cu un an cu Morgan Lagravière pe un traseu similar, de la Le Havre la Martinica.

Ruyant a fost considerat solid candidat la podium atunci când acest curs legendar de 3.542 de mile a părăsit Saint-Malo miercuri, 9 noiembrie și mulți l-au avut drept marinar solo cel mai probabil să rupă recenta rundă câștigătoare a dominantului Charlie Dalin (Apivia).

Deși Dalin a condus cursa de la început și a fost cu 90 de mile înainte în timpul trecerii unei creaste de vânt ușor după Azore, Ruyant conduce flota IMOCA în Finish Rhum si  Ruyant a spart spre vest și l-a întrecut pe Dalin vineri dimineață și a preluat conducerea pe care a menținut-o până la linia de sosire în această dimineață.

Câștigând din cea mai mare și mai competitivă flotă IMOCA asamblată vreodată pentru o Route du Rhum, care a inclus 38 de bărci și șapte noi construcții pornind de la Saint-Malo, Ruyant extinde un record excelent în curse solo și două mâini peste Atlantic, care a început când a câștigat. Mini Transat din 2009 către Salvador de Bahia, Brazilia. A câștigat și Transat AG2R în 2018 cu Adrien Hardy în Figaro.

„Nu fac un secret din asta, sunt aici doar pentru a câștiga. Asta e tot ce mă interesează. Am una dintre cele mai bune bărci din flotă. Există bărci mai noi pe linia de start, dar designul nostru Verdier 2019 este complet optimizat la cel mai bun nivel de dezvoltare”, a spus Ruyant în Saint-Malo. Câștigând este un rămas bun de la barca lui Ruyant pe care o înlocuiește cu un nou IMOCA înainte de Vendée Globe 2024 pentru ca acum Ruyant conduce flota IMOCA în Finish Rhum.

El a fost cel mai îndrăzneț rival al lui Dalin la ultimul Vendée Globe, s-a bătut în frunte până când Ruyant și-a rupt folia de port la începutul Oceanului de Sud, ajungând pe locul șase. Dalin era cu puțin peste șaptesprezece mile în urmă în această dimineață când Ruyant a trecut linia de sosire pentru a obține cea mai mare victorie din cariera sa.

Skipper-ul elvețian Justine Mettraux (Teamwork.net) a ocupat locul șapte la clasa IMOCA când a trecut linia de sosire a celei de-a 12-a rute Rum du Rhum-Destinație Guadeloupe la 02:41:35 UTC în ziua următoare. Concurează pe primul ei Route du Rhum, Mettraux, în vârstă de 35 de ani, este primul skipper care nu este francez care a terminat la clasa IMOCA și prima femeie.

Timpul ei scurs pentru cursul de 3.542 de mile de la Saint-Malo la Guadelupa este de 12 zile 13 ore 26 min 35 secunde. Ea termină 19 ore 50 min 10 secunde după Ruyant.

La prima ei mare cursă IMOCA transoceanic, Mettraux, care navighează pe fostul Charal, bine optimizat proiectat de VPLP, a fost cu grupul de ambarcațiuni lider de la Capul Finisterre. Ea a mers cel mai departe spre vest, la Azore, trecând între insule și a rămas pe locul șaptea de atunci, în afară de a depăși momentan Maxime Sorel pentru al șaselea, în timp ce comandantul de la V&B Mayenne a avut probleme cu pilotul.

Multitalentatul Mettraux a absolvit IMOCA prin curse multicoca pe lac și pe coastă și clasa Figaro, terminând pe locul șapte în 2017 și pe locul 11 ​​în 2018 în La Solitaire du Figaro. Ea a terminat pe locul 6 la Volvo Ocean Race cu Team SCA în 2015 și a câștigat cursa în 2018 cu câștigătorul clasei Route du Rhum Ultim, Charles Caudrelier, la bordul echipei Dongfeng Race. În ultimii doi ani, ea a parcurs mii de mile de antrenament și curse pe IMOCA-urile de la 11th Hour Racing cu care va concura în scurt timp la The Ocean Race.

La prima sa încercare solo, Justine Mettraux, prima femeie care a terminat Route du Rhum a sosit cu mai puțin de 20 de ore în spatele câștigătorului clasei IMOCA, Tomas Ruyant.
Arnaud Pilpré / #RDR2022

Întâmpinat în doc de la Pointe-à-Pitre’s Memorial ACTe, cu puțin înainte de miezul nopții, ora locală, de un puternic contingent elvețian de familie și prieteni, Mettraux a părut obosit după ce a negociat niște furtuni mari de ploaie torenţială intercalate cu vânturi slabe în ultimele mile în jurul insulei.

„Sunt destul de stricat acum”, a declarat Mettraux, care are patru frați care sunt toți navigatori profesioniști, toți învață să navigheze pe lacul lor natal Geneve. „Acum știu de ce toată lumea vorbește despre sfârșitul acestei curse. Aceasta este una dintre cele mai mari curse pe care le puteți face cu o poveste mare atașată și chiar și de această dată auziți despre toate lucrurile care se întâmplă, oameni care sunt salvați, există multă istorie în spate și aceasta se adaugă la ea. Cred că prima parte cu fronturile a fost cam ceea ce mă așteptam, dar a doua repriză a fost mai grea, mai dură în alizee.

„Rezultatul este foarte pozitiv și văd că mai sunt lucruri de lucrat pentru a progresa și a juca mai mult cu băieții din față, ceea ce este foarte încurajator.”

În calitate de primă femeie, Mettraux conduce o performanță excepțională a celor mai bune curse feminine din clasa IMOCA, cu Isabel Joschke (MACSF) pe locul nouă și urmează să termine marți dimineața devreme, ora locală, iar Pip Hare (Medallia), pe locul zece a Marii Britanii, este așteptată în după-amiaza devreme.

Mettraux a comentat: „Este grozav. Pip nu este cu mult în urmă și este plăcut să ne vedem pe toți navigând bine și ne descurcăm bine.”

Locul ei al șaptelea este cu atât mai impresionant cu cât a avut doar trei luni de pregătire solo cu fostul Charal al lui Jérémie Beyou, antrenându-se sub umbrela lui Beyou Racing.

„Pentru mine această cursă este următorul pas, fiind parte din La Solitaire și The Ocean Race, aceasta este o altă cursă, dar pentru mine, cu o pregătire foarte scurtă, a fost puțin specială. Mă gândeam: „OK, dacă poți să reușești și să termini, este o mare etapă”. Pentru sezonul scurt pe care l-am avut și, de asemenea, programul pe care l-am avut cu 11th Hour Racing pentru a reuși să fie startul cursei, să o fac și să termin bine este grozav. A fost un an destul de încărcat și devine din ce în ce mai aglomerat.”

Succesul ei de astăzi va compensa dezamăgirea de pe Transat Jacques Vabre de anul trecut, când ea și co-skipper Simon Fisher și-au pierdut catargul în largul NV al Spaniei.

„M-am gândit mult la asta, când navighezi singur și condițiile sunt aceleași, atunci nu te poți abține.”